Estoński zespół Poll-Varema-Poll Trio wystąpi w sobotę w Poznaniu w ramach Festiwalu Nostalgia. Przed rokiem impreza nie doszła do skutku z powodów finansowych i ze względu na pandemię.
Koncert odbędzie się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. W programie znalazły się kompozycje estońskich klasyków Artura Lemby i Heino Ellera, a także utwory Ludwiga van Beethovena.
Jak poinformowali organizatorzy festiwalu, występ zespołu Poll-Varema-Poll Trio jest częścią europejskiej trasy muzycznej, promującej nowy album artystów "Estonian Piano Trios". Wydarzenie organizuje Fundacja Malta we współpracy z Sonora Music przy wsparciu estońskiego ministerstwa kultury.
Przed rokiem Nostalgia nie odbyła się z powodu pandemii, na przeszkodzie stanęły też problemy finansowe organizatorów.
"W tym roku chcemy przypomnieć o jej muzycznej jakości, prezentując twórczość muzyków z północnej Europy. Nie organizujemy Festiwalu Nostalgia w pełnym wymiarze, chcemy ponownie przeżyć jego atmosferę podczas kameralnego koncertu wewnątrz uroczystej Sali Białej Urzędu Miasta Poznania" – podkreślili organizatorzy.
Trio Poll-Varema-Poll od kilku lat występuje w prestiżowych salach w Europie i Azji. Mari Poll to skrzypaczka i zwyciężczyni wielu międzynarodowych koncertów, która obecnie pełni funkcję koncertmistrzyni w Orkiestrze Opery Narodowej w Tallinie. Wiolonczelista Henry-David Varema przez wiele lat był członkiem Petersen String Quartet, z którym nagrał liczne płyty i występował w najważniejszych salach świata. Mihkel Poll to czołowy estoński pianista. Był rezydentem Estońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej (ERSO) pod batutą Neeme Järviego.
Program poprzednich edycji festiwalu zbudowany był m.in. wokół kompozycji Arvo Pärta, Tigrana Mansuriana, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna i Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego.
Organizatorzy Festiwalu Nostalgia wyjaśnili, że kolejne edycje wydarzenia "wpisują się w dialog pozornie odległych świadomości i kultur, poszerzając horyzonty odbiorców i ucząc ich czegoś o nich samych".
"Muzyka Festiwalu Nostalgia zrodzona jest z tęsknoty. Urzeka swą głębią. To sztuka prawdziwa, wyrafinowana, a przy tym nie jest przeznaczona tylko dla muzycznych koneserów. Jest symbolicznym spotkaniem wielu tradycji; niezwykłą próbą pogłębienia więzi oraz zrozumienia różnic we współczesnym świecie" – podkreślili organizatorzy. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mmu/