Na cmentarzu w Jarosławiu (Podkarpackie) odrestaurowany został grób por. Bolesława Przewoźniczka, który zmarł w wyniku ran odniesionych w wojnie polsko-bolszewickiej. We wtorek, w 99. rocznicę jego śmierci, grób uroczyście poświęcono.
Grób znajduje się na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu i był przeznaczony do likwidacji. Dzięki staraniom Czesława Kucaba, który zainteresował się mogiłą i powiadomił IPN, grób został uratowany.
Kucab w rozmowie z PAP powiedział, że na grób żołnierza trafił przypadkiem. „Moją uwagę przykuła karteczka informująca o tym, że grób ma zostać zlikwidowany. Kiedy przeczytałem inskrypcję o tym, że spoczywa tu żołnierz powiadomiłem zarządcę cmentarza i oddział IPN” – dodał.
Staraniem IPN w Rzeszowie grób został objęty ochroną i wpisany przez wojewodę podkarpackiego do ewidencji grobów wojennych.
We wtorek odresturowana mogiła została uroczyście poświęcona przez dominikanina o. Jacka Skupnia. W uroczystości udział wzięli m.in. poseł Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko oraz znalazca grobu. Oprawę wojskowa zapewnili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Por. Bolesław Przewoźniczek urodził się 13 lutego 1897 r. w Limanowej, w sierpniu 1914 r. wstąpił do Legionów Polskich wraz z ochotnikami z oddziału wadowickiego. Służył w 3. pułku piechoty Legionów Polskich. 22 listopada 1915 r. odszedł na front z kompanią marszową, przez 10 miesięcy pozostawał nieprzerwanie na froncie.
Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 r. służył w Polskim Korpusie Posiłkowym i po próbie przejścia II Brygady przez front pod Rarańczą został internowany przez Austriaków w Bustyahaza i wysłany 12 kwietnia 1918 r. na front włoski do Udine.
Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w 3. pułku piechoty Legionów. Zmarł 23 listopada 1922 r. Zgodnie z treścią inskrypcji, przyczyną jego zgonu były rany odniesione w obronie ojczyzny. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Niepodległości. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ aszw/