„Psalmy Pokoju i Pojednania”- to tytuł polskiego koncertu, który odbył się we wtorek w znanym rzymskim teatrze Brancaccio. Wydarzenie z udziałem polskich i zagranicznych artystów zorganizowano w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych.
Gościem specjalnym był były piłkarz reprezentacji Włoch i klubu Juventus Claudio Marchisio.
Muzyczne przesłanie pokoju zaprezentowali Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Kuba Badach, Dariusz Malejonek, sopranistka Dominika Zamara, Barbara Gąsienica-Giewont, Stanisław Plewniak, muzycy Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Sienna Gospel Choir, a także wybitni kantorzy żydowscy: Shulem Lemmer i Yaakov Lemmer z Nowego Jorku i pianista z Izraela Manachem Bristowski.
Wykonane zostały kompozycje Michała Lorenza, Piotra Rubika i Michała Jurkiewicza.
Koncert odbył się pod patronatem przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kardynała Gianfranco Ravasiego i wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Partnerami wydarzenia były ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej i we Włoszech. Współorganizatorami było Województwo Podkarpackie i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Obecni byli ambasadorowie RP we Włoszech Anna Maria Anders i przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, a także ambasador Izraela Dror Eydar.
Koncert w prestiżowym teatrze przy via Merulana dedykowano wszystkim ofiarom zbrodni podczas II wojny światowej oraz tym, którzy heroicznie pomagali prześladowanym i ratowali życie innych; sprawiedliwym i ocalonym na całym świecie.
Claudio Marchisio mówił ze sceny o konieczności promowania pokoju w świecie sportu, zwłaszcza wśród dzieci. Jak dodał, jedynymi kolorami, które mogą dzielić, są barwy drużyn.
Włoski piłkarz wspominał, że w czasie Mistrzostw Europy w 2012 roku wraz z reprezentacją swojego kraju odwiedził niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Podkreślił, że było to ogromne przeżycie dla wszystkich.
Występy artystów zakończyła długa owacja na stojąco.
Idea Festiwalu Psalmów Dawidowych narodziła się, by podkreślić znaczenie otwarcia tego muzeum w 2016 roku. Koncert zorganizowała Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR.
Dyrektor festiwalu Bogdan Romaniuk powiedział przed koncertem, że „dwa narody i dwie religie spotkają się na płaszczyźnie psalmów”.
„Chcemy poprzez ten koncert upraszać Boga o pokój, więc tak naprawdę jest to apel o pokój poprzez psalmy pokoju i pojednania” – podkreślił.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ sp/