20 grudnia 2021 r., na tydzień przed 103. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego i Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z wojewodami w całym kraju zaplanował prezentację wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”.
Na planszach wystawy przygotowanej przez historyków z Oddziału IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z powstaniem. Dokonano także próby bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP. Celem historyków IPN jest przypomnienie, że zryw z grudnia 1918 r. jest jedynym w pełni zwycięskim polskim zrywem narodowym.
Wystawa zostanie otwarta jednocześnie w sześciu miastach: Gdańsku (Pomorski Urząd Wojewódzki ul. Okopowa 21/27); Kielcach (pl. Artystów); Krakowie (pl. Matejki); Poznaniu (al. Niepodległości 16/18, przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim); Rzeszowie (Podkarpacki Urząd Wojewódzki ul. Grunwaldzka 15); Warszawie (Centrum Edukacyjne IPN im. prof. Janusza Kurtyki ul. Marszałkowska 21/25).
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.
Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
W tym roku po raz pierwszy obchodzone będzie święto Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.(PAP)
Michał Szukała
szuk/ dki/