Wszyscy mogą i powinni współdziałać w budowaniu bardziej pokojowego świata, począwszy od własnego serca, poprzez relacje w rodzinie, społeczeństwie i środowisku, aż po relacje między narodami i między państwami - mówił metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.
Abp Skworc przewodniczył w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla mszy w obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju; w Kościele katolickim jest to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W homilii hierarcha nawiązał do przesłania Franciszka na Światowy Dzień Pokoju, w którym papież przypomniał o nasilających się w świecie wojnach, konfliktach, głodzie, chorobach i zmianach klimatycznych, wskazując na trzy drogi budowania pokoju: dialog międzypokoleniowy, edukację i pracę.
Jak dodawał abp Skworc, papież zauważa m.in., że w świecie dominuje model gospodarczy oparty na indywidualizmie, a nie na solidarnym dzieleniu się i przekonuje, że możliwość wspólnego budowania dróg do pokoju nie może być oddzielona od edukacji i pracy. Pisząc o wzroście wydatków na zbrojenia i stałym ich zmniejszaniu na edukację, Franciszek apeluje do rządzących o odwrócenie tej tendencji. Wskazuje też, że pandemia koronawirusa znacząco pogorszyła sytuację w świecie pracy, narażając ludzi na różne formy niewolnictwa.
"Nakazuje m.in., aby nam, konsumentom owoców pracy naszych braci i sióstr, towarzyszyła krytyczna refleksja, że kupowane produkty, reklamowane jako tanie, są wytwarzane przez współczesnych niewolników, a jeśli tak jest, a bywa, to mają wysoką cenę płaconą przez ofiary niesprawiedliwej płacy i warunków pracy. Przez to tani produkt opłacany jest wysoką ceną krzywdy człowieka, często dzieci" - podkreślił abp Skworc.
Jak dodał, w tym trudnym momencie dla świata Franciszek apeluje do odpowiedzialnych za politykę i sprawy społeczne oraz do duszpasterzy i wszystkich ludzi dobrej woli o to, by wspólnie szli drogami dialogu między pokoleniami, edukacji i pracy "z odwagą i kreatywnością". Wyraził nadzieję, że będzie coraz więcej ludzi, którzy dzień po dniu stają się budowniczymi pokoju.
"Mimo wielu wysiłków zmierzających do konstruktywnego dialogu między narodami, nasila się, jesteśmy tego świadkami, ogłuszający zgiełk wojen i konfliktów, postępują choroby o rozmiarach pandemii, pogłębiają się skutki zmian klimatycznych i degradacji środowiska, pogłębia się tragedia głodu i pragnienia, a dominuje model gospodarczy oparty na egoistycznym indywidualizmie, a nie na solidarnym dzieleniu się" - wskazał abp Skworc i przekonywał, że w każdej epoce pokój jest zarówno darem Bożym, jak i owocem wspólnego zaangażowania.
"Istnieje bowiem pewna +architektura+ pokoju, w której uczestniczą różne instytucje społeczne, i istnieje +rzemiosło+ pokoju, które angażuje każdego z nas osobiście. Wszyscy mogą i powinni współdziałać w budowaniu bardziej pokojowego świata: począwszy od własnego serca, poprzez relacje w rodzinie, społeczeństwie i środowisku, aż po relacje między narodami i między państwami" - powiedział i zaapelował, by nie ustawała modlitwa w intencji pokoju.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ jann/