224 zgłoszenia z 27 krajów przyjęli organizatorzy 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7–21 października 2022 r. w Poznaniu.
W tej edycji konkursu preselekcje miały inny niż dotychczas charakter – bez przesłuchań kandydatów na żywo. Uruchomiona została specjalna platforma, na którą zainteresowani udziałem w konkursie mogli przesłać filmy ze swoimi występami. Zgłoszenia przyjmowane były do 10 stycznia.
"Kandydatom postawiono w procesie aplikacji wysokie wymagania. Każdy z nich był zobowiązany dokonać nagrań czterech utworów, w jakości co najmniej HD, bez cięć montażowych lub poprawek, wybranych z trudnego programu preselekcyjnego i załączyć je do zgłoszenia online" – poinformowało w sobotę Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Biuro Konkursu otrzymało 224 zgłoszenia z 27 krajów. Najwięcej kandydatów pochodzi z Polski (44), Niemiec (39), USA (23), Austrii (18) i Japonii (17).
"Liczną reprezentację stanowią skrzypkowie z Chin, Korei, Francji i Wielkiej Brytanii. Pozostałe zgłoszenia nadesłano z takich państw jak: Australia, Azerbejdżan, Belgia, Czechy, Dania, Hiszpania, Holandia, Izrael, Kanada, Kazachstan, Luksemburg, Rosja, Serbia, Singapur, Szwajcaria, Ukraina, Węgry i Włochy" – poinformowali organizatorzy konkursu.
Do 30 kwietnia jury preselekcyjne w składzie Augustin Dumay – przewodniczący jury, Daniel Stabrawa i Madeleine Carruzzo wyłoni najlepszych wiolinistów, którzy w październiku wystąpią w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu samorządów Wielkopolski i Poznania.
Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.
Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/