Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Hasłem tegorocznych obchodów w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest "Pamięć, Godność i Sprawiedliwość". Uroczystości rocznicowe i związane z nimi programy edukacyjne skupią się na losach ocalałych z Holokaustu w pierwszych latach po wojnie, gdy odzyskiwali swoje prawa, historię, dziedzictwo i godność. "Ten temat zachęca do działań zwalczających nienawiść, wzmacniających solidarności i współczucie" - czytamy na stronach ONZ. Organizacja podkreśla, że świat jest zobowiązany do upamiętniania ofiar Holokaustu i edukowania o jego historii, by walczyć z antysemityzmem i rasizmem oraz zapobiegać aktom ludobójstwa w przyszłości.
W Brukseli, dzień wcześniej, w środę o godz. 16:00 odbędzie się zorganizowana przez Europejski Kongres Żydów (EJC) uroczystość, w której weźmie udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz prezydent sprawującej prezydencję Rady UE Francji Emmanuel Macron. Brukselskie obchody odbywają się przy wsparciu jerozolimskiego Instytutu Jad Waszem i muzeum Holokaustu w Paryżu.
"Wyciągajmy wnioski z przeszłości, chrońmy przyszłość" - to hasło prowadzonej w sieci kampanii Światowego Kongresu Żydów (WJC). "Holokaust - morderstwo 6 milionów Żydów przez nazistów i ich kolaborantów - nie zrodził się z niczego. Był produktem niepohamowanej nienawiści i zbiorowego milczenia. Dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy połączyć siły, by pamiętać o przeszłości i budować lepszą przyszłość" - podkreśla WJC.
Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.
"80 lat od rozpoczęcia Holokaustu agresywny antysemityzm pozostaje zagrożeniem, co pokazały styczniowe wydarzenia w synagodze w Teksasie" - pisze z kolei na swoich stronach muzeum Holokaustu w Waszyngtonie w USA. Instytucja przygotowała spotkania z ocalałymi z Zagłady, materiały edukacyjne oraz akcje w mediach społecznościowych. W sobotę 15 stycznia uzbrojony napastnik wtargnął do synagogi w Colleyville w Teksasie po czym wziął czterech zakładników, w tym rabina. Mężczyznę zastrzeliło FBI.
Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. uchwaliło dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Założony początkowo jako obóz koncentracyjny dla polskich więźniów Auschwitz z czasem stał się największym obozem zagłady, w którym zamordowano co najmniej 1,1 mln Żydów z całej Europy.
Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.(PAP)
adj/ kgod/