Morze zawsze niosło gawędziarzy i ich historie z jednego brzegu na drugi, z jednej wyspy na drugą, z jednego kontynentu na wszystkie inne - czytamy w orędziu indyjskiej lalkarki, dramaturżki, reżyser teatralnej i telewizyjnej, pedagożki Ranjany Pandey na 19. Światowy Dzień Lalkarstwa.
Zwyczajowo 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Lalkarstwa (World Puppetry Day) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA powołane w 1929 r. w czeskiej Pradze, a od 1981 r. mające swoją główną siedzibę we francuskim mieście Charleville-Mézieres.
"Morze zawsze niosło gawędziarzy i ich historie z jednego brzegu na drugi, z jednej wyspy na drugą, z jednego kontynentu na wszystkie inne. Historie wirowały w nim, mieszając się w wielu kulturalnych kotłach, przez co stawały się magiczne i nieśmiertelne" - napisała w orędziu Ranjana Pandey przesłanym PAP przez Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.
Przypomniała, że "od zarania dziejów opowieści uzupełniały się tworząc historie pełne morskich smoków, syren i wielu innych fantastycznych stworzeń". "Morskimi drogami podróżowały zarówno księżniczki jak i piraci, żeglarze i handlarze, świty rzemieślników i nadwornych błaznów" - podkreśliła.
Zwróciła uwagę, że "kiedy podróżowali tak z jednej kultury do drugiej, powstawały wielkie mitologie, takie jak +Mahabharata+, +Ramajana+, +Sagar Manthan+, opowieści o Sindbadzie Żeglarzu, +Wędrówka na Zachód+, +Księga Tysiąca i Jednej Nocy…+".
Przypomniała, że "na przestrzeni wieków historie zmieniały się wraz z każdym kolejnym opowiadaniem, budując kolejne subtelne warstwy". "Zabawne, rozpraszające, karmiące dusze podróżników, poszukiwaczy przygód, złoczyńców i bohaterów z odległych nieznanych krain" - dodała.
"Morze wciąż pozostaje magiczne i tajemnicze, wpływając na życie milionów istnień zamieszkujących naszą planetę. Morze karmi, podtrzymuje i zamieszkuje wyobraźnię wszystkich" - napisała. "Jest siłą, z której powstało życie na tej planecie" - podkreśliła Pandey.
Oceniła, że "dzisiejsza rzeczywistość może niepokoić". "Morze to dziś nasza ostatnia granica – granica między nami a końcem życia, jakie znamy" - wyjaśniła indyjska lalkarka.
"Dziś morze jest zanieczyszczone, łapczywie walczy o oddech niszczony sieciami chciwości i niedbałego marnotrawstwa. Zostało zredukowane do wypełnionej śmieciami zupy składającej się z umierających koralowców i umierającego życia morskiego" - czytamy w orędziu. "Każdy z nas jest częścią tej smutnej rzeczywistości" - zaznaczyła Pandey.
"Oto więc wyzwanie dla wszystkich dzisiejszych opowiadaczy historii, aby ożywić szacunek dla Mórz Ziemi – naszego jedynego domu. Zaangażujmy nasze wspólne talenty w to zadanie" - napisała. "Już teraz!" - zaapelowała Ranjan Pandey.
Tłumaczenia z języka angielskiego dokonała Katarzyna Siergiej.
Autorką tegorocznego orędzia jest indyjska lalkarka, dramaturżka, reżyser teatralna i telewizyjna, pedagożka Ranjana Pandey. Ukończyła Uniwersytet w Delhi w zakresie literatury angielskiej, gdzie otrzymała tytuł magistra w dziedzinie komunikacji masowej i dyplom z dziennikarstwa. Zdobywała umiejętności lalkarskie w Belgii w Theatre Toone, Theatre Tilapin i Théâtre Royal du Peruchet.
"W 1982 r. Ranjana Pandey założyła Jan Madhyam (+medium ludu+ lub +z ludu+) – edukacyjną grupę lalkarską opartą na społeczności medialnej" - napisano. "Jest jedną z pionierek na subkontynencie indyjskim, która wykorzystuje lalkarstwo jako terapię" - podkreślono w przesłanej PAP informacji.
Jak wyjaśniono, pracuje na kilku wyższych uczelniach, zajmując się szkoleniami dla nauczycieli i szkoleniami w zakresie masowej komunikacji, w tym na Jamia Millia Islamia University w New Delhi. Prowadzi również warsztaty lalkarskie w zakresie edukacji, terapii i rozwoju.
Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA, Sekcja Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia oraz Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana są organizatorami polskich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, które rozpoczną się 21 marca o godz. 13 w siedzibie będzińskiego teatru.
Podczas uroczystości nastąpi uroczyste wręczenie Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" badaczowi teatru lalek, historykowi i teoretykowi teatru dr. hab. Markowi Waszkielowi. Statuetkę "HENRYKA" - indywidualną nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP - "za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek" odbierze aktor, reżyser i były wieloletni dyrektor Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie Zbigniew Niecikowski. Wręczone zostaną również pamiątkowe Plakieteki ZASP-u, a także nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki, najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia.
Światowy Dzień Lalkarstwa jest obchodzony od 2003 r.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/