Na wieczną wartę odszedł Kazimierz Gabara „Łuk", powstańczy starszy strzelec z Batalionu „Miotła", Zgrupowanie „Radosław” – informuje w piątek na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego. Był jednym z ostatnich żyjących obrońców Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Kazimierz Gabara urodził się 23 lutego 1927 roku. Mieszkał w Ursusie koło Warszawy. W 1941 r. wstąpił do Szarych Szeregów. W kolejnych latach pracował w zakładach mechanicznych w Ursusie. 1 sierpnia 1944 r., podobnie jak wielu innych żołnierzy AK z Ursusa, został zmobilizowany i dotarł do Warszawy. Walczył na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu.
„Zobaczyłem, że idą, a to było ode mnie w granicach sześćdziesięciu metrów. To serię posunąłem raz, drugi, przewrócili się, jak oni leżeli, to jeszcze poprawiałem. Za parę minut przyszli Polacy z noszami, jeden Niemiec między nimi, pozabierali ich wszystkich, czy na śmierć, czy na życie, to nie wiem” – wspominał obronę PWPW w rozmowie dla Archiwum Historii Mówionej w 2011 r.
„Zobaczyłem, że idą, a to było ode mnie w granicach sześćdziesięciu metrów. To serię posunąłem raz, drugi, przewrócili się, jak oni leżeli, to jeszcze poprawiałem. Za parę minut przyszli Polacy z noszami, jeden Niemiec między nimi, pozabierali ich wszystkich, czy na śmierć, czy na życie, to nie wiem” – wspominał obronę PWPW w rozmowie dla Archiwum Historii Mówionej w 2011 r. Przed upadkiem Starówki kanałami dotarł do Śródmieścia. „W głównym kanale, którym żeśmy wchodzili, to było tak, że jak się weszło do kanału, to przecież były ciemności, a ten, który znał ten kanał, prowadził, a za nim sznurek, przeważnie sznurki były rozciągnięte. Każdy się tego sznurka trzymał. Jak puścił się tego sznurka, to gdzieś w kanały boczne wszedł, nie widział, gdzie iść” – mówił po latach. W kolejnych dniach walczył w okolicach ulicy Książęcej.
Po kapitulacji powstania trafił do obozu jenieckiego Sandbostel, a następnie do obozów w Hamburgu i Husum. W 1946 r. powrócił do Ursusa i tam mieszkał do końca życia. Zmarł 23 marca 2022 r.
Kazimierz Gabara był jednym z bohaterów programu „Ośmiu z sześciuset”, zorganizowanego z inicjatywy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Jego celem było zaprezentowanie biografii ostatnich żyjących żołnierzy Armii Krajowej walczących w murach PWPW. Ten ufortyfikowany i strategicznie położony gmach była najdalej wysuniętym na północ bastionem powstańczej Starówki, odpierającym ataki Niemców od 2 do 28 sierpnia 1944 r. W ciągu 27 dni walk w walkach o PWPW zginęło około 100 Powstańców.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/