Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu organizuje pomoc dla lwowskich instytucji kultury. Sprzęt i materiały służące do zabezpieczenia zbiorów wysyłane są m.in. do Biblioteki im. Stefanyka, Archiwum Historycznego i Muzeum Historii Religii we Lwowie.
Jak przekazała w środę PAP Wiktoria Malicka z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w reakcji na prośbę lwowskich instytucji kultury o pomoc w organizacji materiałów służących m.in. do zabezpieczenia zbiorów Ossolineum nawiązało współpracę ze szwajcarską fundacją ALIPH zajmującą się pomocą instytucjom kultury na terenach objętych wojną. Fundacja zaoferowała na ten cel 130 tys. dolarów. Ossolineum pełni rolę koordynatora przedsięwzięcia, realizuje zamówienia niezbędnych materiałów i sprzętu, które następnie pokrywa strona szwajcarska.
„Dla Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka – instytucji, która przejęła po Ossolineum budynek oraz wszystkie zbiory biblioteczne i część muzealnych kupujemy teraz system regałów przesuwnych, a także ogniotrwałe szafy pancerne” – wyjaśniła Malicka.
Dodała, że do Ossolineum zgłosiło się też Lwowskie Archiwum Historyczne, w którym również znajdują się zbiory ossolińskie. „Teraz pomagamy tam w dostarczaniu różnych materiałów potrzebnych do zabezpieczania zbiorów w magazynach, a więc pudeł archiwalnych, różnych tek i papierów bezkwasowych. Podobnej pomocy udzielamy Lwowskiemu Muzeum Historii Religii. Tam z kolei dostarczane są m.in. skrzynie aluminiowe do transportowania obiektów i ich zabezpieczania” – tłumaczyła.
Malicka poinformowała, że 18 marca do Lwowa dojechał transport leków zakupionych przez Ossolineum dla Biblioteki im. Stefanyka i innych instytucji partnerskich we Lwowie. Ossolineum przekazało też materiały do zabezpieczania zbiorów warszawskiemu Komitetowi Pomocy Muzeom Ukrainy - zostaną dołączone do większego transportu na Ukrainę.
W ramach działań na rzecz pomocy Ukrainie ossolińskie Muzeum Pana Tadeusza od pierwszych dni wojny udostępnia bezpłatnie wystawy obywatelom Ukrainy oferując również darmową aplikację mobilną umożliwiającą zwiedzanie wystaw stałych w języku ukraińskim.
Od 14 marca w ossolińskiej sali konferencyjnej funkcjonuje świetlica muzyczna dla dzieci z Ukrainy współorganizowana przez Maciejówkę - Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego we Wrocławiu i Fundację Mathesianum. Świetlica jest otwarta od poniedziałku do piątku, a zajęcia prowadzą m.in. edukatorzy Muzeum Pana Tadeusza i pracownicy Biblioteki Ossolineum.
Z kolei 18 marca Muzeum Pana Tadeusza rozpoczęło cykl darmowych warsztatów artystycznych dla ukraińskich rodzin z dziećmi, prowadzonych w języku ukraińskim w każdy piątek. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/