Pod hasłem „Na krańce świata” 4 czerwca na Polach Lednickich odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Symbolem tegorocznej edycji będzie różaniec.
Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Twórcą spotkań na Polach Lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.
XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 4 czerwca; jego organizatorem jest Stowarzyszenie Lednica 2000 im. o. Jana W. Góry OP.
Duszpasterz tegorocznego Spotkania Tomasz Nowak OP powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że bardzo go cieszy, że po czasie pandemii, kiedy spotkania odbywały się online, teraz Spotkanie znów odbędzie się na żywo na Polach Lednickich.
"+Na krańce świata+ – to hasło tego spotkania. Mnie, jako kaznodziei wędrownemu bardzo bliskie, ale też wiem, że bliskie ojcu Janowi Górze. Wykorzystujemy bardzo konkretnie jego felieton z 2009 roku, o tym samym tytule, w którym mówi, czy przedstawia rozumienie dominikańskie tych +krańców świata+, bo oprócz tego, że widzimy w Ewangelii, że Pan Jezus posyła apostołów na krańce świata, będziemy też mówić konkretnie o św. Pawle, jak do tego doszło, że z prześladowcy stał się apostołem i poszedł na krańce świata. Ta sama idea jest też w św. ojcu Dominiku i św. Jacku” – mówił.
Dodał, że o. Jan Góra w swoim felietonie wyjaśniał i mówił, że "krańcem świata – jestem ja sam. Ja sam i dla Boga, i dla drugiego człowieka i nawet dla siebie samego. I to, że ja jestem posłany na krańce świata, to też tak naprawdę jest zaproszenie do odkrycia tego, kim jestem ja sam” - wskazał.
O. Nowak podkreślił, że jednym z gości będzie Jan Mela, który w wieku 15 lat „sięgnął na krańce świata i zdobył dwa bieguny”. Podczas spotkania – jak powiedział – opowie, co to dla niego znaczy „iść na krańce świata”. „Mam nadzieję, że będzie inspiracją, zwłaszcza dla tych, którzy sobie myślą: ach, ja taki nie jestem, nie nadaje się, by iść na krańce świata. Będziemy też modlić się podczas tego spotkania, by sam Pan Bóg dał nam taką łaskę, byśmy stali się apostołami i nabrali tej odwagi, by na te krańce świata pójść” – dodał.
Organizatorzy zaznaczyli, że uczestnicy Spotkania będą się także modlili o pokój w Ukrainie i całym świecie, ale także o pokój w sercu każdego człowieka.
O. Nowak wskazał, że na Spotkanie bardzo serdecznie zaproszeni są także przebywający w Polsce uchodźcy z Ukrainy. „Chcemy ich przyjąć jak najlepiej w tym miejscu, które dla nas jest źródłowe. Które jest miejscem naszego chrztu, miejscem naszej też tożsamości, żeby mogli tego miejsca dotknąć i razem z nami się ucieszyć tym miejscem. Oczywiście więc wszyscy bracia i siostry z Ukrainy są serdecznie zaproszeni na Lednicę” – powiedział.
„Zapraszamy też wszystkich, którzy kiedykolwiek byli nad Lednicą, albo którzy powinni tam być – nasi przyjaciele, którzy jeszcze nie mieli okazji doświadczyć błogosławieństwa tego miejsca” – podkreślił o. Nowak.
Symbolem tegorocznego spotkania będzie różaniec. Jak tłumaczył o. Nowak, „wybraliśmy ten symbol, dlatego, że zawsze i dla dominikanów, ale też w ogóle w tradycji Kościoła, szeroko, różaniec zawsze był uważany, jako taka droga. Jeżeli mamy pójść na krańce świata, to czytamy Ewangelię o tym, że nie zabieramy ani trzosa, ani laski – ale warto zabrać to, co nas karmi, nie tylko fizycznie, ale też duchowo. I zawsze różaniec był takim symbolem – nie tylko symbolem, ale też narzędziem bardzo konkretnym do tego, by tej drogi mocno się trzymać” – powiedział.
Na Lednicy pojawią się także wszystkie „tradycyjne punkty programu”, jak msza św., adoracja, pole spowiedzi, czy przejście przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.
Sekretarz i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000 im. o. Jana Góry OP Andrzej Ranke powiedział w trakcie konferencji, że „podczas tego Spotkania lednickiego pojawią się oczywiście precesje na wejście i relikwie św. Wojciecha. W tym roku będzie tam jeszcze jeden relikwiarz – z relikwiami kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego, bo to też jest pewnym aktem wpisania się w ten trwający rok dziękczynienia za jego beatyfikacje” – podkreślił.
W ostatnich miesiącach między poznańskimi dominikanami a Stowarzyszeniem Świeckich Lednica 2000 trwał spór dotyczący m.in. umowy podpisanej z dominikanami w 2012 roku, na mocy której Stowarzyszenie prowadzi znajdujący się na Polach Lednickich ośrodek.
Organizatorzy Spotkania pytani byli na konferencji prasowej, jak obecnie wyglądają relacje między Stowarzyszeniem, a dominikanami.
O. Nowak odpowiadając na pytanie powiedział, że „na ten moment zdecydowaliśmy się zorganizować to Spotkanie i na tym się fokusujemy i to chcemy zrobić razem”.
„Oczywiście, jasne, że pewne sprawy są do dogadania na później, ale no właśnie - żeby dobrze zrobić to Spotkanie musimy to odłożyć trochę na bok – bo nie da się jednocześnie prowadzić rozmów i organizować tak dużego Spotkania” – powiedział.
Ranke zaznaczył, że „już wielokrotnie stwierdziłem, że po wyborach na poziomie prowincji i po wyborach na poziomie klasztoru, te rozmowy nabrały istotnego tempa i one cały czas trwają”.
Dodał, że „świadectwem tego, że strony idą ze sobą w tych rozmowach jest to, że przygotowujemy to Spotkanie, że Stowarzyszenie jest tym podmiotem, który jest organizatorem Spotkania, a ojciec Nowak jest z nami jako osoba delegowana przez zakon” – zaznaczył.
Ranke już pod koniec kwietnia w rozmowie z PAP podkreślał, że członkowie Stowarzyszenia traktują o. Nowaka „jako osobę ze wszech miar kompetentną, a także znaną w naszym środowisku, bo i tyle lat pracował w Poznaniu, ale i na Lednicy też nie raz już głos jego zabrzmiał".
Duszpasterz XXVI Spotkania Młodych Lednica 2000 o. Tomasz Nowak OP urodził się 20 września 1971 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Śluby wieczyste złożył w 2000 r., a w 2001 przyjął świecenia kapłańskie. W Krakowie pełnił funkcje duszpasterza młodych, a w Poznaniu prowadził duszpasterstwo muzyków. Od 2014 roku mieszka w Łodzi, gdzie jest wykładowcą homiletyki (dział teologii, zajmujący się kaznodziejstwem) oraz członkiem Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. W latach 2015 – 2021 pełnił funkcję Przeora klasztoru w Łodzi. (PAP)
Autor: Anna Jowsa
ajw/ mhr/