Rozrasta się szlak rzeźb z brązu przedstawiających wyroby, z których słynął Radom. Do legendarnego pistoletu Vis czy butów z „Radoskóru” dołączyły stolik z radomskiej „giętówki”, kuchenka gazowa z „Polmetalu” i płytki posadzkowe z „Marywilu”. Wszystkie wyroby wykonane są w skali jeden do jednego.
"Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury" to projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego. W 2018 r. w przestrzeni miejskiej Radomia stanęło 14 przedmiotów, teraz dołączyły do niego trzy kolejne. "Mamy specjalną stronę internetowa poświęconą temu projektowi. Znajduje się tam trasa, którą można przejść, by po kolei zobaczyć wszystkie odlewy" – powiedział jeden z pomysłodawców projektu Sebastian Pawłowski. Trasa ma ok. 5 km.
Na ul. Żeromskiego stanął stolik, a na nim słynne ciastko radomianka. Stolik jest odwzorowaniem mebla produkowanego w Fabryce Mebli Giętych "Johann Kohn i S-ka" w Radomiu. Przed I wojną światową był to jeden z największych zakładów przemysłowych Radomia. W tym czasie popularna "giętówka" produkowała dziennie ok. 2,5 tys. krzeseł i eksportowała je do Rosji, Niemiec, Włoch, Francji, Holandii, Anglii i jej kolonii, a także na Bliski i Daleki Wschód, do Afryki i obu Ameryk.
Na ul. Niedziałkowskiego postawiono popularną w czasach PRL wyprodukowaną w "Polmetalu" kuchenkę gazową z garnkiem z Fabryki Blaszanych Naczyń Emaliowanych. Przed budynkiem sądu przy ul. Sienkiewicza umieszczono w chodniku płytki posadzkowe z fabryki Marywil. Nieistniejąca już obecnie firma była przed laty jednym z wiodących producentów płytek ceramicznych, wyrobów ogniotrwałych i kamionkowych. Produkowane w Radomiu kolorowe płytki zdobią do dziś posadzki kamienic, zakładów, fabryk czy kościołów.
Na ulicach Radomia można zobaczyć także wykonane odlewy maszyn do szycia i pisania - popularnych "Łuczników" produkowanych w radomskich Zakładach Metalowych.
Są także aparaty telefoniczne z Radomskich Zakładów Telefonów oraz pistolet Vis, którego produkcja rozpoczęła się w okresie międzywojennym w radomskiej fabryce. W trakcie spaceru po Radomiu turyści znajdą też odlewy dwóch rowerów produkowanych przed laty w tym mieście. Jeden to model wyścigowy, z którego korzystali kolarze podczas zawodów. Drugi jednoślad to wojskowy typ XX, przy którym żołnierz mógł zamontować karabin.
Zwiedzający Radom odnajdą także rzeźbę przedstawiającą czółenka z "Radoskóru" – zakładów przemysłu skórzanego posiadających jedną z największych w Europie garbarni oraz kultowe zapinane na rzepy kozaki z "Sofiksu", produkowane w latach 80. XX wieku przez firmę polonijną z Radomia. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ ok/