Muzeum Śląskie prowadzi przetarg na rewitalizację łaźni Gwarek chcąc nadać nową funkcję kolejnemu pokopalnianemu obiektowi swego kompleksu. Budynek ma być magazynem studyjnym eksponatów związanych z historią przemysłu i militariami, z możliwością udostepnienia przestrzeni zwiedzającym.
Muzeum Śląskie od 2015 r. działa w nowej siedzibie, w tzw. Kwartale Kultury na terenie dawnej kopalni Katowice. Jego główne powierzchnie wystawiennicze mieszczą się pod ziemią. Placówka wykorzystuje też stopniowo rewitalizowane historyczne zabudowania kopalni, m.in. wiosną 2017 r. otwarto kopalnianą stolarnię, a jesienią 2017 r. - budynek łaźni głównej.
Dotąd niezrewitalizowane pozostają m.in. otoczenie dawnej kopalnianej kuźni, warsztatu, kompleksu Bartosz (nadszybia, maszynowni i siłowni) oraz wieży ciśnień. Władze placówki rozpoczęły przygotowanie projektu zagospodarowania mieszczącej te obiekty północnej części pokopalnianego terenu w 2019 r.
Przygotowano m.in. dwa projekty pod kątem Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego: „Rewitalizację z adaptacją na cele kulturalne Muzeum Śląskiego zabytkowych budynków nadszybia i maszynowni szybu Bartosz” oraz „Rozbudowę i przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynków poprzemysłowych byłej kuźni i warsztatu mechanicznego na funkcję ekspozycyjną i edukacyjną”.
W marcu ub. roku radni woj. śląskiego wykreślili oba te przedsięwzięcia z wieloletniej prognozy finansowej regionu - „w związku z nieotrzymaniem dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021”.
Muzeum Śląskie nadal prowadzi w ramach Funduszy Norweskich i MF EOG projekt przebudowy i adaptacji zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek z 1903 r. na magazyn studyjny. Budynek zbudowano w stylu historyzującym z elementami neogotyckimi i neoromańskimi. Posiada bogaty wystrój z charakterystycznymi wysokimi, zamkniętymi arkadowo oknami.
Na ten projekt Muzeum Śląskie otrzymało też m.in. dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przedsięwzięcie znajduje się w wieloletniej prognozie woj. śląskiego.
W piątek katowicki samorząd poinformował, że Muzeum Śląskie od maja br. prowadzi przetarg na renowację łaźni „Gwarek”. Jak podano w lipcowym numerze gazety miejskiej „Nasze Katowice”, budynek o powierzchni 1,1 tys. m kw. początkowo działał jako maszynownia szybu „Grushka” (późniejszy „Gwarek”), a po 1945 r. został zaadaptowany na łaźnię. Wraz z nim odrestaurowany ma zostać niewielki warsztat wiertaczy (30 m kw.) z 1910 r., który przylega do północno-wschodniego naroża łaźni.
Gwarek ma pełnić funkcje magazynu studyjnego eksponatów związanych z historią przemysłu oraz militariami, z możliwością udostępnienia przestrzeni zwiedzającym. Według projektu wokół budynku (z wyjątkiem ściany północnej) planuje się pogłębienie terenu, co umożliwi wykonanie wejść głównych na poziomie -2,8 m, nawiązując do oryginalnych założeń z 1900 r.
Obniżenie poziomu gruntu pozwoli też na bezpośrednie doświetlenie – przez niewielkie okna – pomieszczeń znajdujących się na poziomie -1, które obecnie są częściowo zasypane od zewnątrz.
Na parterze budynku zaprojektowano otwartą przestrzeń halową, gdzie prezentowane mają być eksponaty wielkogabarytowe, w tym maszyna parowa z Huty Baildon i elektryczna maszyna wyciągowa z kopalni Rydułtowy. Ze względu na ich ciężar, wewnątrz ma znaleźć się suwnica. Dodatkowo rozmiar maszyny parowej warunkuje umieszczenie części jej elementów poniżej kondygnacji parterowej.
Oprócz parteru magazynowanie i prezentacje pozostałych eksponatów zaplanowano na poziomie piwnicy oraz dwóch antresol. Po modernizacji powierzchnia dawnej łaźni ma się zwiększyć do ponad 1,2 tys. m kw.
Warsztat wiertaczy ma służyć do sezonowego użytku, np. jako punkt sprzedaży napojów, magazyn leżaków lub mała galeria.
Po rozstrzygnięciu postępowania i podpisaniu umowy wybrany wykonawca będzie miał 18 miesięcy na realizację prac.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/