Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przygotowuje wystawę poświęconą twórczości wybitnego fotografa Eugeniusza Hanemana (1917-2014) - znanego m.in. ze zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie. Prace i pamiątki po artyście od 11 sierpnia pokazywane będą w Galerii Bałuckiej.
"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to niejedyny powód, dla którego organizujemy wystawę twórczości Eugeniusza Hanemana. Ważny jest sam charakter, wartość kulturowa i jakość zdjęć tego artysty. Wystawa w Galerii Bałuckiej będzie trwała od 11 sierpnia aż do pierwszych dni października. Będzie dość złożona, bo Haneman zasłynął nie tylko ze zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie, ale też z fotografii portretowej, przedstawiającej krajobrazy, kreacyjnej. To całe bogactwo wartości i przeżyć, jakich dostarcza ta twórczość" - podkreślił dyrektor Miejskich Galerii Sztuki w Łodzi Dariusz Leśnikowski na konferencji prasowej w poniedziałek.
Wystawą "Topografie wspomnień" pragnie przypomnieć nestora polskiej fotografii związanego z Łodzią, który przygodę z tą dziedziną sztuki rozpoczął w latach 30. XX wieku. W stworzeniu obrazu osoby o bogatej historii, pełnej zapału i marzeń pomogły archiwalne materiały, własnoręcznie wykonane modele oraz inne pamiątki stanowiące świadectwo pasji, ale i upływu czasu.
"Chcemy pokazać wielowątkowość twórczości Hanemana - rozpoczniemy od zapoznania się z jego biografią, ale nie w standardowy sposób, tylko za pomocą fotografii z jego rodzinnego albumu. Następnie przejdziemy do czterech głównych tematów wyselekcjonowanych z kolekcji posiadanych przez nas i partnera wystawy – Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne" – zapowiedziała kuratorka wystawy Dominika Pawełczyk.
Pierwszym motywem będzie fotografia portretowa, związana z początkami zawodowej pracy Hanemana. Następnie będzie można obejrzeć pejzaże uchwycone m.in. nad morzem w Łebie i w Wenecji.
Powstanie Warszawskie to 63 dni z fotograficznego życiorysu artysty, który - posługując się pseudonimem "Han" stał się cywilnym reporterem uwieczniającym akcje powstańcze. Jego zadaniem było rejestrowanie codzienności okupowanej Warszawy, tworzenie kroniki zniszczeń i zdarzeń. Zdjęcia formatu 18x24 cm, oddawane Delegaturze Rządu na Kraj, służyły m.in. jako ilustracje do gazetek ściennych informujących warszawiaków o prawdziwych wydarzeniach z miasta.
"Zakończymy wystawę fotografiami, które nazywam +kreacyjnymi+, będącymi pewnym eksperymentem. To najmniejszy zbiór w twórczości Hanemana; artysta nieco awangardowo sprawdza różne możliwości mediów" - dodała kuratorka.
Z urodzenia warszawianin, Haneman swoją karierę powojenną zdecydował się rozwijać w Łodzi, m.in. był wykładowcą Szkoły Filmowej. Integrował też środowisko Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ŁTF) i Łódzkiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików, do którego należał od początku istnienia.
Mało kto wie, że Eugeniusz Haneman kochał lotnictwo, co przekładało się na budowanie modeli samolotów. Miał ich mnóstwo, jego mieszkanie zapełnione było fotografiami i modelami. "Na przełomie lat 50. i 60. próbował też swoich sił w malarstwie - i to również będzie można zobaczyć na wystawie, gdzie pokażemy kilka jego obrazów z motywami marynistycznymi, które ukochał. Będą też stare aparaty, którymi się posługiwał" - zaznaczył prezes ŁTF Sławomir Grzanek.
Za swoją twórczość Eugeniusz Haneman był wielokrotnie nagradzany, m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezentował fotografie na wielu wystawach w kraju i za granicą. W 2013 roku jego imieniem nazwano Galerię Fotografii ŁTF przy ul. Piotrkowskiej 102.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/