„Dolnośląscy Niepokorni: historia mówiona opozycji antykomunistycznej” – to projekt realizowany przez Ośrodek „Pamięć i przyszłość” we Wrocławiu. Jego celem jest zgromadzenie wspomnień jak największej liczby uczestników manifestacji, strajków czy świadków wydarzeń.
Rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny powiedział, że projekt „Dolnośląscy Niepokorni” jest pierwszą w tej części Europy próbą na tak dużą skalę zbierania relacji osób, związanych ze zjawiskiem opozycji antykomunistycznej lat 80-tych.
„Od lat prowadzimy działalność ukierunkowaną na dokumentowanie, upowszechnianie i popularyzowanie historii i wiedzy o Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Jednym z jej efektów jest zebranie w naszym Archiwum Historii Mówionej już ok. 150 relacji opozycjonistów, ale liczba ta w żaden sposób nie oddaje rozmiarów faktycznego zaangażowania Dolnoślązaków w ruchu opozycyjnym” - powiedział Woźny.
Zapraszamy do kontaktu z nami osoby, które w różnych formach wyrażały swój sprzeciw wobec systemu politycznego i władz PRL i chciałyby podzielić się z nami historią swojego życia - wskazuje rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
„W związku z tym serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami osoby, które w różnych formach wyrażały swój sprzeciw wobec systemu politycznego i władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i chciałyby podzielić się z nami historią swojego życia. Po kontakcie z nami ustalimy termin i miejsce nagrania relacji oraz udzielimy wszelkich szczegółowych informacji i odpowiemy na pytania” - wyjaśnił rzecznik.
Dodał, że Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” realizuje ten projekt badawczy w celu stworzenia możliwie kompletnego archiwum osobistych relacji dolnośląskich działaczy organizacji opozycyjnych, uczestników strajków i manifestacji oraz wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób angażowali się w opór przeciwko władzy komunistycznej i przyczynili się do jej upadku.
„W ten sposób chcemy stworzyć kolekcję źródeł historycznych zawierającą m.in. informacje nieobecne w tradycyjnych dokumentach oraz służącą badaczom i edukatorom do zgłębiania i popularyzowania wiedzy o oporze polskiego społeczeństwa w XX wieku” - powiedział Woźny.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ mok/