Swoje zawodowe życie poświęcił Pan zgłębianiu sztuki teatralnej w wielu jej wymiarach, poczynając od aktorstwa, przez reżyserię i szeroką aktywność pedagogiczną, po kierowanie polskimi scenami dramatycznymi – napisał szef MKiDN prof. Piotr Gliński do Krzysztofa Orzechowskiego w liście gratulacyjnym z okazji 75. urodzin aktora.
"Niech wolno mi będzie złożyć Panu najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu siedemdziesiątej piątej rocznicy urodzin, z którymi łączę wyrazy głębokiego uznania dla dotychczasowej działalności artystycznej, pedagogicznej i społecznej" - napisał w liście zamieszczonym we wtorek na stronie resortu minister kultury i dziedzictwa narodowego.
"Swoje zawodowe życie poświęcił Pan zgłębianiu sztuki teatralnej w wielu jej wymiarach, poczynając od aktorstwa, przez reżyserię i szeroką aktywność pedagogiczną, po kierowanie polskimi scenami dramatycznymi. Nie sposób pominąć również pasji pisarskiej, której przejawem są Pana felietony i książki" - podkreślił wicepremier.
Jak przypomniał, aktorski warsztat artysta rozwijał przede wszystkim w stołecznych teatrach Komedia i Dramatycznym, "uświetniając spektakle reżyserów miary Ludwika Rene, Jerzego Jarockiego czy Macieja Prusa".
"Doświadczenia te były inspiracją dla rozwoju talentu reżyserskiego, efektem którego są liczne przedstawienia w Pańskiej interpretacji. Wśród tych, które wielokrotnie zdobywały uznanie, zarówno widzów jak i recenzentów, należy wymienić tytuły prezentowane na scenach krakowskich, takie jak: +Tango+ oraz +Romeo i Julię+ w Teatrze Ludowym, +Gimpel Głupek+ w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej czy +Panna Tutli-Putli" w Teatrze Bagatela" - wskazał minister.
Osobny rozdział w życiu zawodowym jubilata - jak zaznaczył - stanowił związek z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, którym kierował przez siedemnaście lat "budując jego renomę poprzez skupianie wokół Teatru najwybitniejszych twórców epoki, dobór repertuaru oraz sprawne zarządzanie".
"W owym czasie nie ustawał Pan również w indywidualnych poszukiwaniach twórczych, reżyserując pamiętne spektakle m.in. +Zaduszki-Wyspiański+, +Ja, Feuerbach+ czy +Zakręcony Słowacki, czyli noc w malinach+. To w czasie Pańskiej dyrekcji zapoczątkowany został Krakowski Salon Poezji, który w bieżącym roku świętował dwudziestolecie swego istnienia i siedemsetną odsłonę wyjątkowych spotkań z mową wiązaną" - zauważył w liście prof. Gliński.
W jego ocenie istotnym obszarem działalności artysty była także wieloletnia praca w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, zaś "sukcesy na niwie pedagogiki i nauki potwierdzają kolejne generacje adeptów sztuki aktorskiej i reżyserskiej".
"Dziś misję kształtowania młodych pokoleń artystów realizuje Pan jako dziekan Wydziału Aktorskiego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Na uznanie zasługuje również Pańska działalność charytatywna na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami, będąca wyrazem otwartości na potrzeby bliźniego" - zaakcentował wicepremier.
Owocem wielu wspaniałych lat aktywności twórczej jubilata, dowodem wszechstronności podejmowanych prac, a także miarą pasji społecznikowskiej są - jak wskazał - przyznane artyście liczne nagrody i odznaczenia, na czele z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Świętego Brata Alberta oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
"Chyląc czoła przed znakomitymi dokonaniami, przekazuję wyrazy wdzięczności za pracę na rzecz kultury polskiej, a także życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji twórczej" - dodał w liście prof. Gliński. (PAP)
akn/ aszw/