„Przekop Mierzei Wiślanej – historyczna konieczność” to tytuł nowej wystawy IPN, którą od piątku można oglądać przy bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu. Składa się ona z dwudziestu paneli ukazujących główne wydarzenia, które miały wpływ na rozwój miasta i regionu.
Wernisaż wystawy poświęconej historii przekopu przez Mierzeję Wiślaną odbył się w piątek przy bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu. Obecny podczas wydarzenia prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podkreślił, że "w wolności potrzebujemy odpowiedzialności za losy suwerennej i niepodległej ojczyzny. W tej wolności rządzący muszą podejmować decyzje, które kierują nas w stronę bezpieczeństwa i dobrobytu. I z całą pewnością decyzja o przekopie Mierzei Wiślanej jest właśnie taką decyzją" – powiedział prezes IPN.
Jak przekonywał, ta inwestycja daje miastu Elbląg możliwość otwarcia na Morze Bałtyckie, jest szansą, że to miasto powróci do swojej znanej z historii wielkości. "Dla Instytutu Pamięci Narodowej ważna jest także perspektywa historyczna. I o tej perspektywie mówi wystawa przygotowana przez gdański oddział IPN" – zaznaczył Nawrocki.
Nawrocki podkreślił, że ekspozycja opowiada o tym, że idea przekopu Mierzei Wiślanej i swobodnego dostępu Elbląga do basenu Morza Bałtyckiego ma swoją długą tradycję sięgającą nawet końcówki XVI w. "Jednym z zadań historii i przeszłości jest budowanie lepszej przyszłości. Ta historia uczy nas tego, że Przekop Mierzei Wiślanej daje szanse nie tylko Elblągowi, ale i całej Polsce na pokazanie, że jesteśmy wolnymi ludźmi w niepodległej, suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej" – dodał prezes IPN.
Naczelnik Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Justyna Pazda wyjaśniła, że wystawa "Przekop Mierzei Wiślanej – historyczna konieczność” przybliża ideę tego przedsięwzięcia i jego celowość. "„Wystawa jest prezentowana na dwudziestu panelach i została podzielona na działy odpowiadające historycznym okresom - od wczesnego średniowiecza do współczesności. Ukazuje główne wydarzenia, które miały wpływ na rozwój Elbląga i regionu” – dodała.
Wystawa "Przekop Mierzei Wiślanej – historyczna konieczność" będzie prezentowana do 3 października 2022 r. (PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ aszw/