Obelisk upamiętniający 18 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli między 1 i 3 września 1939 r. m.in. broniąc fortów w Węgierskiej Górce na Żywiecczyźnie przed Niemcami, został odsłonięty w piątek na cmentarzu wojskowym w Bielsku-Białej.
Inskrypcja na obelisku głosi: „Pamięci żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami podczas kampanii wrześniowej, w tym w obronie fortów w Węgierskiej Górce w dniach 1-3 września 1939 r.”
Poniżej umieszczonych zostało 18 nazwisk żołnierzy, którzy oddali wówczas życie w obronie Rzeczypospolitej i spoczywają na bielskim cmentarzu: strz. Konstanty Bartczak, Jan Flis, strz. Stanisław Flis, bomb. Antoni Kopeć, szer. Antoni Kopiec, strz. Wacław Labacki, Andrzej Landa, Józef Laszczak, Antoni Michalski, kpr. Mika, szer. Jan Kulpa, sierż. Stanisław Raczyński, szer. Władysław Szczepański, Wawrzyniec Szpak, Jan Tlałka, Franciszek Tomaszek, Bolesław Wiśniewski, strz. Wiktor Zieniewicz.
Inskrypcja na obelisku głosi: „Pamięci żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami podczas kampanii wrześniowej, w tym w obronie fortów w Węgierskiej Górce w dniach 1-3 września 1939 r.”
Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN poinformowała PAP, że obelisk ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu. „Przeprowadzona kwerenda pozwoliła na identyfikację żołnierzy poległych w bitwie i pochowanych na bielskim cmentarzu” – powiedziała.
W 1939 r. od 2 do 3 września 70-osobowa kompania forteczna "Węgierska Górka" stawiała opór nacierającym od południa przeważającym siłom niemieckim z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty. Polacy rozlokowani byli w bunkrach: "Waligóra", "Włóczęga", "Wąwóz" i "Wędrowiec".
Obrońcy ostrzeliwali niemieckie kolumny pancerne. Okolica została usłana zniszczonym sprzętem. Polscy żołnierze nie byli jednak w stanie sprostać przeważającym siłom niemieckim. 3 września rano na polu walki pozostał tylko "Wędrowiec", którego załoga składała się z dowódcy kpt. Tadeusza Semika, trzech podoficerów oraz 15 szeregowców. Od godzin południowych 3 września powstrzymywali samotnie próby przejścia przez Węgierską Górkę oddziałów niemieckich. Skapitulowali ok. godz. 17., po wyczerpaniu amunicji.
„Ze względu na heroizm obrońców okazany w obliczu przeważających sił wroga, starcie zostało nazwane +Westerplatte południa+” – zaznaczyła Monika Kobylańska. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/