Środowy koncert „Ballady i romanse” w Budapest Music Center, będący jazzową interpretacją twórczości Adama Mickiewicza, zainaugurował w środę 10. edycję Polska Jazz Festival w Budapeszcie. Wydarzenie było połączone z obchodami Roku Romantyzmu Polskiego oraz świętowaniem rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rok Romantyzmu Polskiego został ustanowiony w związku z 200. rocznicą wydania „Ballad i romansów” Mickiewicza. „Było to kluczowe wydarzenie dla XIX-wiecznej kultury polskiej, które symbolicznie zapoczątkowało okres polskiego romantyzmu” – podkreśliła w przemówieniu przed koncertem Barbara Schabowska, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
„Tacy twórcy, jak Mickiewicz czy Chopin tworzyli w okresie, kiedy Polski nie było na mapie, ale swoimi dziełami przywracali ją do życia” – zauważył ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek.
W wydarzeniu wzięła również udział minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga. W przemówieniu wspomniała między innymi o powstaniu węgierskim 1848-1849, w którym uczestniczyli Polacy, węgierskiej pomocy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, przyjęciu polskich uchodźców na Węgrzech w czasie II wojny światowej, a także o Poznańskim Czerwcu i rewolucji węgierskiej w 1956 roku. „Naród polski i węgierski nie raz na przestrzeni dziejów pokazywały swoje umiłowanie wolności” – dodała.
Premierowe wykonanie utworów, kóre złożyły się na „Ballady i romanse”, miało miejsce w sierpniu w Belgradzie. W Budapeszcie zespół pod kierunkiem Nikoli Kołodziejczyka, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia, wykonał między innymi utwory „Świtezianka”, „Pierwiosnek”, „Romantyczność” czy „Rybka”. Spotkały się one z dobrym odbiorem publiczności, wśród której byli między innymi przedstawiciele dyplomatyczni różnych krajów. Autorem tekstów utworów, będących literacką interpretacją „Ballad i romansów” Mickiewicza, jest zmarły w kwietniu Jacek „Budyń” Szymkiewicz.
Część oficjalną przed koncertem poprowadziła Katarzyna Ratajczak-Sowa, kierowniczka Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie. Na początku odegrano trzy hymny: polski, węgierski oraz hymn Unii Europejskiej. Po koncercie organizatorzy zaprosili publiczność na bankiet z okazji polskiego Narodowego Święta Niepodległości.
Polska Jazz Festival potrwa do soboty i zaprezentuje „najlepszy polski jazz, zakorzeniony mocno w tradycji, ale również otwarty na innowacje” – napisało Budapest Music Center na swojej stronie internetowej.
W programie przewidziano występy grup: Piotr Wojtasik Quintet, Joanna Duda Trio oraz Maciej Obara Special Sextet. Po stronie polskiej organizatorami wydarzenia odbywającego się w Budapest Music Center niedaleko Dunaju jest Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Budapeszcie.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ mal/