W dworku Kossaków powstaje muzeum poświęcone tej artystycznej rodzinie. Właśnie zakończyły się prace nad projektem budowlanym i projektem zagospodarowania terenu, poprzedzone kilkumiesięcznymi uzgodnieniami z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie.
"Uzyskaliśmy pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie robót budowlanych. Trwa procedowanie wniosku o pozwolenie na budowę w Wydziale Architektury i Urbanistyki" - informuje PAP specjalistka ds. PR i Promocji w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK - Aśka Plata.
Zabytkowy zespół dworsko-parkowy Kossakówka należy do miejskiego muzeum od końca 2019 roku. Zamierzeniem MOCAK-u jest stworzenie w tym miejscu prezentacji dokonań rodziny Kossaków, ale doprowadzenie podupadłego dworku do stanu użytkowania wymaga generalnego remontu. Jak przyznaje Plata, jeśli nie pojawią się żadne przeszkody, to placówka liczy na uzyskanie pozwolenia na budowę do końca 2022 roku, a w pierwszym kwartale 2023 roku zamierza ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę robót budowlanych i plac konserwatorskich.
Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, kompleksowy remont mógłby ruszyć w maju lub czerwcu 2023 roku. Zgodnie z zapowiedziami muzeum, prace mają potrwać dwa lata. Wtedy otwarcie Kossakówki dla odwiedzających nastąpiłoby najpóźniej w połowie 2025 roku.
Jak mówi dyrektor MOCAK-u, Maria Anna Potocka, muzeum zostanie poświęcone sześciu postaciom z rodziny Kossaków. "To grupa trzech malarzy - Juliusz Kossak, Wojciech Kossak i Jerzy Kossak; dziadek, syn i wnuk. Obok trzech malarzy mamy trzy kobiety piszące – Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, obok jej siostrę – Magdalenę Samozwaniec i ich kuzynkę Zofię Kossak-Szczucką" - wylicza.
"Kossakówka" to neogotycki dworek otoczony ogrodem. Zaprojektował go architekt Karol Kremer w 1851 roku, a w 1910 przebudował go Tadeusz Stryjeński. W 1869 roku Juliusz Kossak, polski malarz oraz działacz społeczny, zakupił dwór, w którym zamieszkała jego żona z piątką dzieci. W budynku mieściła się pracownia Juliusza Kossaka, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.
Przed II wojną światową dworek był miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie podupadł, a władze PRL chciały go rozebrać. Tym planom sprzeciwiła się Magdalena Samozwaniec, która, dzięki poparciu Jarosława Iwaszkiewicza, Melchiora Wańkowicza i Juliana Przybosia, uratowała "Kossakówkę" przed wyburzeniem. Dwór składał się z dwóch części; pierwsza, niegdyś nazywana "Domem Babci", dzisiaj nosi nazwę "Jerzówka" oraz z posiadłości właściwej, która od 2019 roku należy do miasta Kraków. Oba budynki są wpisane do rejestru zabytków.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ aszw/