Warsztaty i spotkania przybliżające żydowską kulturę i obyczaje oraz koncert z utworami Agnieszki Osieckiej ze spektaklu „Sztukmistrz z Lublina” złożą się na trzydniowy program Yidl mitn fidl czyli Dni Kultury Żydowskiej, które rozpoczną się w piątek w Kutnie.
"Yidl mitn fidl czyli Dni Kultury Żydowskiej to pilotażowy program, który jest współfinansowany z budżetu samorządu woj. łódzkiego. Przez trzy dni będziemy przybliżać kulturę polskich, a w szczególności kutnowskich Żydów. Organizatorzy - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Kutnowski Dom Kultury - zadbali o to, by w programie każdy znalazł coś dla siebie" - poinformowała koordynatorka projektu Dni Pamięci Magdalena Majsterkiewicz.
Wydarzenie rozpocznie się w piątek 25 listopada - o godz. 12.30 przedstawiciele lokalnych władz złożą wieńce przy tablicy na ścianie budynku "Konstancja", aby uczcić ofiary getta i wszystkich dawnych żydowskich mieszkańców Kutna.
Następnego dnia, o godz. 15, w Kutnowskim Domu Kultury warsztaty wokalne przeprowadzi Urszula Makosz, piosenkarka występująca m.in. w Piwnicy pod Baranami. O tej samej godzinie Wiesława Rawska-Tejszerska zaprezentuje wycinanki żydowskie. Podczas familijnych warsztatów uczestnicy nie tylko wykonają własne wycinanki, ale poznają też tradycje i przedmioty charakterystyczne dla kultury żydowskiej.
Z kolei w niedzielne południe Katarzyna Batarowska zaproponuje kulinarną podróż do kuchni przedwojennej kucharki Fani Lewando. Podczas warsztatów nieco więcej o kulturowo-religijnym aspekcie żydowskiego stołu opowie też łódzki rabin Dawid Szychowski.
Wieczorem obchody zakończy koncert "Ucisz Serce - Osiecka Orientalnie" w wykonaniu Kai Mianowanej i zespołu Sentido. Publiczność usłyszy m.in. songi napisane przez Agnieszkę Osiecką do spektaklu "Sztukmistrz z Lublina", zrealizowanego na podstawie powieści noblisty Isaaca Singera. Ze sceny wybrzmią m.in. dobrze znane utwory jak "Chwalmy Pana", "Oczy tej małej", "Miasteczko Bełz", "Nie żałuję", "Komu weselne dzieci" i "Ucisz serce".
Podczas Dni Kultury Żydowskiej będzie też można zapoznać się z wystawami udostępnionymi przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie - "Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna", "Śladami żychlińskich Żydów" oraz "Szalom Asz i miasto jego młodości".(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/