Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” oraz hiszpańska grupa rekonstrukcyjna „Voluntarios de Madrid 1808-1814”, przy współpracy m.in. ambasady RP w Hiszpanii oraz Instytutu Polskiego w Madrycie, zorganizowały w niedzielę uroczystości dla upamiętnienia 214. rocznicy bitwy pod Somosierrą - poinformowała PAP dyrektor Instytutu Gabriela Słowińska. „W dzisiejszych czasach ta rocznica została przekuta w dzień braterstwa polsko-hiszpańskiego” - powiedziała.
30 listopada 1808 r. polscy szwoleżerowie pod dowództwem Jana Kozietulskiego przeprowadzili brawurowy atak na bronioną przez hiszpańską artylerię przełęcz Somosierra, zakończony zdobyciem wąwozu. Zwycięska bitwa otworzyła Napoleonowi najkrótszą drogę na Madryt i pozwoliła mu kontynuować kampanię hiszpańską.
W niedzielnych uroczystościach w Somosierze udział wzięli m.in. attache obrony przy ambasadzie RP komandor porucznik Dorota Stachura, dyrektor Instytutu Polskiego, wicekonsul RP w Madrycie Ilona Hahn, burmistrz Somosierry Alejandro Trillo Sanz. Licznie przybyli Polacy mieszkający w Hiszpanii, w tym przedstawiciele organizacji polonijnych, oraz Hiszpanie - razem ponad 400 osób. Uroczystości filmowała lokalna telewizja TeleMadrid.
30 listopada 1808 r. polscy szwoleżerowie pod dowództwem Jana Kozietulskiego przeprowadzili brawurowy atak na bronioną przez hiszpańską artylerię przełęcz Somosierra, zakończony zdobyciem wąwozu. Zwycięska bitwa otworzyła Napoleonowi najkrótszą drogę na Madryt i pozwoliła mu kontynuować kampanię hiszpańską.
W kaplicy w Somosierze odbyła się msza w intencji poległych bohaterów, z ceremoniałem pocztu sztandarowego i uświetniona patriotycznym występem chóru stowarzyszenia „Nasz Dom”. Kaplica została przystrojona biało-czerwonymi kwiatami oraz flagami Polski i Hiszpanii. Odegrano hymny obu krajów, a delegacje złożyły wieńce pod tablicą pamiątkową znajdującą się na fasadzie kościoła. Napis na tablicy głosi w języku hiszpańskim: „Hiszpanie męstwo cenić umieją”. Grupa rekonstrukcji historycznej w strojach i rynsztunku bojowym z epoki napoleońskiej odegrała sceny z bitwy pod Somosierrą.
„Dzisiejsze uroczystości rocznicowe to doskonały przykład, że wspólnota polonijna jest najlepszym ambasadorem polskości - powiedziała w rozmowie z PAP Słowińska. - Obchody bitwy pod Somosierrą mają na celu nie tylko upamiętnienie niezwykłego męstwa i poświęcenia Polaków, z czasem zostały przekute w dzień braterstwa polsko-hiszpańskiego, umacniając przyjaźń między naszymi narodami.”
Burmistrz Somosierry Alejandro Trillo Sanz w przemówieniu podkreślił, że w czasach napoleońskich zarówno Hiszpanie, jak i Polacy walczyli o swoją wolność. Przypomniał, że Polacy mieli nadzieję, że niepodległość odzyskają pod wodzą Napoleona. Wskazał, że „spotkania jak to dzisiejsze przyczyniają się do wzajemnego zrozumienia i tworzą wspólną Europę”; nawoływał do budowania pokoju.
Po części oficjalnej spotkania wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na „spotkanie braterstwa” - poczęstunek, który serwował osobiście burmistrz Somosierry.
W pobliskiej Izbie Pamięci Narodowej można było obejrzeć kolekcję pamiątek i dokumentów związanych z wydarzeniem sprzed ponad 200 lat.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ akl/