Piaśnica, to pomorski Katyń. To jeden z masowych mordów niemieckich wpisujących się w niemiecki plan wymordowania polskich elit i unicestwienia polskiego państwa – mówił w Wejherowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Wicepremier Gliński, który wziął w piątek udział w uroczystości zakończenia prac budowlanych w Villi Musica – nowej siedzibie Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, podkreślił, że jest to kolejne bardzo ważne polskie muzeum upamiętniające najważniejsze i decydujące o naszej tożsamości wydarzenia.
Wicepremier wskazał, że Zbrodnia Piaśnicka symbolizuje całą zagładę polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej. „W tym tragicznym obszarze mamy niestety wciąż wiele do nadrobienia, zbadania i upamiętnienia” – podkreślił.
„Piaśnica, to pomorski Katyń. To jeden z masowych mordów niemieckich wpisujących się w niemiecki plan wymordowania polskich elit i unicestwienia polskiego państwa. Mówimy tu więc o sprawach najważniejszych dla bytu narodu, dla jego suwerenności. Jakże aktualnych, bo aktualne jest przesłanie ofiar Piaśnicy także dla współczesności i współczesnej Polski. Dziś w obliczu brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainie, polskich granic w obliczu presji Zachodu na osłabienie naszej suwerenności musimy o tym szczególnie pamiętać” – podkreślił minister kultury.
Wicepremier wskazał, że Zbrodnia Piaśnicka symbolizuje całą zagładę polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej. „W tym tragicznym obszarze mamy niestety wciąż wiele do nadrobienia, zbadania i upamiętnienia” – podkreślił.
Prof. Gliński zaznaczył, że krwawa jesień na Pomorzu w 1939 roku była samym dnem piekła okupacyjnego dla Polaków zamieszkałych na tamtych terenach.
„W okresie tym na Pomorzu zostało zamordowanych przez Niemców około 30 tys. osób w przeszło 400 miejscach. Dziś nie odwrócimy tego dramatu, ale mamy obowiązek honorować ofiary i pamiętać także o zbrodniarzach. Mamy obowiązek odróżniać zło od dobra i opowiadać o tych tragicznych wydarzeniach. Mamy też obowiązek z należną troską i starannością dbać o polską wspólnotę, o kolejne pokolenia w perspektywie lekcji historycznych. Dlatego wszyscy mamy satysfakcję, że tu w Muzeum Piaśnickim te lekcje historii będą miały wymiar realny” – powiedział minister.
Dyrektor Muzeum Stuthoff, którego oddziałem jest Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, Piotr Tarnowski zwrócił uwagę, że zbrodnia w Piaśnicy, która jest częścią zbrodniczego planu nazywanego Zbrodnią Pomorską, w skali Polski i innych terytoriów, które podbiły hitlerowskie Niemcy podczas II wojny światowej nie ma precedensu. „W żadnym innym regionie Polski w tak krótkim czasie nie zginęło tak wiele osób” – zauważył.
Dom zbudował w latach 20. ubiegłego wieku Franciszek Panek, lekarz i lokalny działacz. W Piaśnicy zamordowane zostały dwie jego córki - nauczycielki. W 1939 r. willę zajęli Niemcy. Urządzili tu siedzibę gestapo: to stąd m.in. zarządzano organizacją mordów w Piaśnicy, a w piwnicach domu magazynowano odzież i inne przedmioty zrabowane ofiarom.
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zostało powołane dnia 16 grudnia 2015 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
23 grudnia 2015 roku nastąpił zakup przedwojennej willi w Wejherowie (obecna nazwa - Villa Musica). Dom zbudował w latach 20. ubiegłego wieku Franciszek Panek, lekarz i lokalny działacz. W Piaśnicy zamordowane zostały dwie jego córki - nauczycielki. W 1939 r. willę zajęli Niemcy. Urządzili tu siedzibę gestapo: to stąd m.in. zarządzano organizacją mordów w Piaśnicy, a w piwnicach domu magazynowano odzież i inne przedmioty zrabowane ofiarom.(PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ pat/