Do Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich po konserwacji powróciły meble, które stanowią wyposażenie Wielkiej Izby. To najpiękniejsza i najbardziej reprezentacyjna nasza sala – podaje PAP w sobotę Konrad Sawiński, p.o. dyrektora placówki.
P.o. dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich dodał, że konserwacji poddanych zostało w sumie 13 obiektów, w tym stoły, krzesła, renesansowe skrzynie.
„Konserwacji poddana została też szafka gdańska, szafa elbląska i dwa niewielkie, ale misternie zdobione sepety, czyli przenośne mebelki z szufladkami, służące do przechowywania biżuterii i innych kosztowności. Starsza ze skrzynek została wykonana w 2. połowie XVI wieku we Włoszech, prawdopodobnie w Mediolanie” – podał Sawiński.
Jak podkreśliła kierownik działu zbiorów i badań w jarosławskim muzeum Adriana Pobuta, fronty szufladek są dekorowane przedstawieniami widoków renesansowego miasta wykonanymi techniką intarsji – mozaiki złożonej z różnokolorowych fragmentów drewna. „Drugi sepet jest ozdobiony masą perłową oraz złoconymi ornamentami” – dodała.
Obok mebli konserwacji poddano także trzy unikalne jarosławskie lady cechowe, czyli skrzynie-skarbczyki służące do przechowywania najcenniejszych dokumentów, pieniędzy i innych przedmiotów związanych z działalnością cechów rzemieślniczych.
Jak podała Pobuta, dwie z nich zostały dekorowane polichromiami – malowidłami o tematyce sakralnej. „Najbardziej okazała lada, skarbczyk jarosławskich rzeźników, posiada wieko zwieńczone rzeźbą leżącego lwa. Dzięki wykonanej konserwacji narracja na wystawie mogła być rozbudowana o dodatkowe treści związane ze +złotym wiekiem+ miasta oraz działalnością jarosławskich rzemieślników” – wyjaśniła.
Sawiński zaznaczył, że po powrocie odnowionych mebli na ekspozycję Wielka Izba kamienicy Orsettich odzyskała swój dawny blask. "Odnowienie wyposażenia najbardziej reprezentacyjnej sali ekspozycyjnej stanowi ważny punkt przygotowań do jubileuszu 100-lecia działalności jarosławskiego Muzeum, które przypadać będzie w 2025 roku" - dodał.
Konserwacja wyposażenie Wielkiej Izby to już kolejny projekt realizowany przez placówkę dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ pad/