W każdy piątek Muzeum Łazienki Królewskie organizują oprowadzania z udziałem historyków, przyrodników i specjalistów z różnych dziedzin. „Nikt nie zna tajemnic Łazienek tak dobrze jak ich pracownicy" – mówi p.o. dyrektora placówki Marianna Otmianowska.
"W piątek, 24 marca, rozpoczynamy cykliczny projekt +Łazienki na piątek+. Odtąd w każdy piątek zapraszamy zwiedzających na bezpłatne zwiedzanie budynków w obrębie Łazienek Królewskich oraz wystaw czasowych. Będą ich oprowadzali nasi specjaliści, pracownicy Łazienek - historycy, przyrodnicy, dendrolog i ornitolog, a także opiekunowie zbiorów Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Będą oni opowiadać nie tylko o obiektach i miejscach, ale także o wydarzeniach i historycznych postaciach. Opowiedzą np. o zabytkowych powozach i w jaki sposób król Stanisław August zamawiał dzieła sztuki do swoich apartamentów, ale także pokażą miejsca w parku, gdzie zadomowiły się różne gatunki ptaków" - powiedziała PAP rzeczniczka Łazienek Królewskich Agata Zawora.
"24 marca przy Stajniach Kubickiego opiekunka zbiorów hippicznych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Hanna Polańska opowie o historii karet i innych pojazdów konnych. Zwiedzanie zaczynamy zawsze o 15. Akcja +Łazienki na piątek+ potrwa co najmniej czerwca-lipca" – dodała.
"Planujemy pokazać, że nasze muzeum zachwyca i sztuką i magią ogrodów. Nikt nie zna tajemnic Łazienek tak dobrze jak ich pracownicy" – powiedziała Marianna Otmianowska, p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Tematy i miejsca najbliższych spotkań są podane na stronie Muzeum Łazienki Królewskie oraz w ulotkach programowych w kasach w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz Stajniach Kubickiego.
"Planujemy pokazać, że nasze muzeum zachwyca i sztuką i magią ogrodów. Nikt nie zna tajemnic Łazienek tak dobrze jak ich pracownicy" – powiedziała Marianna Otmianowska, p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Muzeum Łazienki Królewskie to założenie pałacowo-ogrodowe składające się z 21 zabytkowych obiektów m.in. Pałacu na Wodzie, Starej Oranżerii, Teatru Królewskiego, Podchorążówki i Pałacu Myślewickiego. W parku o powierzchni 76 ha znajduje się 8,5 tys. drzew i krzewów, w tym cztery pomniki przyrody. Początki założenia sięgają XVII w., gdy na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią. W 1764 r. jego właścicielem został ostatni król Rzeczypospolitej, Stanisław August. Do prac związanych z rozbudową posiadłości monarcha zaprosił artystów m.in. Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera, André Le Bruna i Marcello Bacciarellego. Pałac na Wyspie to jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Kolekcją Obrazów. Obecnie eksponowanych jest tu 140 dzieł sztuki. W Starej Oranżerii projektu Dominika Merliniego mieści się Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich oraz Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata.
Od 1 stycznia 2018 r. na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 22 grudnia 2017 r. Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie połączone zostały w jedną instytucję kultury pod nazwą Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie z Oddziałem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/