W sobotę delegacja przedstawicieli Archiwum IPN spotka się z Polonią w Blackburn w Wielkiej Brytanii i zaprezentuje Archiwum Pełne Pamięci. Z projektem tym będzie się można też zapoznać podczas Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia na PGE Narodowym.
Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej jego pracownicy zostali zaproszeni przez Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Manchesterze Michała Mazurka. Podczas spotkania z Polonią promować będą "jeden z flagowych projektów prowadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej – Archiwum Pełne Pamięci".
"Celem naszej wizyty na Wyspach będzie m.in. spotkanie z Polonią oraz promocja jednego z dwóch realizowanych w Archiwum IPN projektów pod nazwą Archiwum Pełne Pamięci (...) Projekt jest realizowany w Archiwum IPN od wielu lat. Jego głównym celem jest zabezpieczenie przed zniszczeniem dokumentów dotyczących historii Polski i Polaków w XX w., a następnie udostępnianie ich do celów dziennikarskich, naukowych bądź osobom prywatnym" - mówi zastępca dyrektora Archiwum IPN dr Maciej Żuławnik.
Jak zaznacza, mają świadomość, że w wielu domach, zarówno w Polsce, jak i poza granicami znajdują się cenne dokumenty dotyczące historii XX w. "Wiele z nich jednak niestety trafia na śmietnik. Chcemy zapobiec utracie tych materiałów, dlatego stworzyliśmy kilka lat temu ten projekt, realizujemy go, zaufało nam wiele tysięcy osób, które przekazały oryginały bądź kopie takich dokumentów do Archiwum IPN, dzięki czemu stały się one częścią narodowego zasobu archiwalnego. Chcemy więc spotkać się z Polakami w Wielkiej Brytanii i zachęcić ich do przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN" - podkreśla.
W Blackburn otwarta ma być także wystawa "Dzieje 2 Korpusu... inaczej!", przeprowadzone będą również lekcje archiwalne w polskiej szkole sobotniej im. Adama Mickiewicza.
"Ta ekspozycja powstała w oparciu o karykatury przygotowane przez Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza 2. Korpusu Polskiego, uczestnika bitwy pod Monte Cassino. Prace powstały w latach 1945-1946, kiedy formacja stacjonowała we Włoszech. Powstały jako reakcja na traumę wojenną (...) Edukatorzy archiwalni przeprowadzą także lekcje dla polskich dzieci mieszkających w Blackburn, tematem przewodnim będzie miś Wojtek oraz armia gen. Andersa" - dodał dr Żuławnik.
Z projektem Archiwum Pełnego Pamięci będzie się można również zapoznać podczas Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie. Zaprezentowana ma być wówczas przestrzenna instalacja, która "w metaforyczny sposób nawiązuje do starego strychu, sekretarzyka przodków, w którym zaklęte są okruchy ich życia". IPN zaprosi publiczność do samodzielnego rozszyfrowania historii ukrytych w dawnych dokumentach, wykorzystując w tym celu multimedia i nowe technologie. (PAP)
akn/ aszw/