23.04.2023–23.04.2023
W niedzielę w Łańcucie na Podkarpaciu obchodzone będzie święto 10. Pułku Strzelców Konnych (PSK). Żołnierze tej formacji stacjonowali w tym mieście. Podczas uroczystości swoje stoisko edukacyjne zaprezentuje m.in. rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak poinformowała Katarzyna Gajda-Bator z IPN w Rzeszowie, historia pułku sięga 29 kwietnia 1919 r. Wówczas, sformowany we Włoszech I Szwadron, później przekształcony w dywizjon, a następnie w pułk, osiągnął pierwszą polską stację kolejową – Leszno Wielkopolskie.
„Dwa lata po tym zdarzeniu historia 10. Pułku Strzelców Konnych nierozerwalnie splata się z historią Łańcuta. To właśnie ta miejscowość została wyznaczona na miasto garnizonowe pułku. Mieszkańcy dumni z tego, że mogą gościć u siebie polskich żołnierzy ufundowali w 1923 r. sztandar pułkowy, a w 1927 r. ustanowiono pułkową odznakę” – dodała Gajda-Bator.
Przedstawicielka rzeszowskiego oddziału IPN podkreśliła, że bohaterskie czyny 10. PSK miały swoją kontynuację podczas zajęcia Zaolzia oraz w kampanii wrześniowej 1939 r., w trakcie której 10. Brygada Kawalerii, w której skład wszedł pułk, walczyła na trasie od Myślenic po Lwów. Jedną z walk była obrona Łańcuta – 9 września.
Gajda-Bator podała, że po obronie Lwowa pułk, zgodnie z rozkazem, udał się na Węgry, gdzie rozpoczęła się jego wojenna wędrówka. „Szlak bojowy 10. PSK prowadził przez Francję do Wielkiej Brytanii, gdzie powstała I Polska Dywizja Pancerna; następnie przez pola Normandii, Belgii i Holandii aż do Niemiec. W 1947 r. pułk został rozwiązany” – zaznaczyła.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się od mszy św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 10. Pułku Strzelców Konnych. Następnie na Rynku odbędzie się uroczysty apel z udziałem żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz koncert utworów patriotycznych.
Następnie zaplanowano Piknik Militarny z udziałem m.in. żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Swoje stoisko będzie miał również oddział IPN w Rzeszowie. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ dki/