Temat wojny na Ukrainie, kryzysu uchodźczego i klimatycznego, a także dezinformacji i nierówności – podejmują wydarzenia artystyczne, które zaplanowano na tegoroczne 37. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 24–28 maja.
To jedna z największych imprez kulturalnych, organizowanych w Białymstoku przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK).
W tym roku w ciągu pięciu dni zaplanowano ponad 20 wydarzeń. Będą to przede wszystkim spektakle, ale też performanse, wystawy, koncerty, a także spotkania i dyskusje z twórcami.
"Sieć troski" - to hasło przewodnie tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej (DSW).
Jak zaznaczyła we wtorek na konferencji prasowej koordynatorka DSW Katarzyna Kruszewska, troska ma być antidotum na problemy współczesnego świata, wojny, kryzysy, problemy przemocy wobec człowieka, natury i ustalonych zasad. "Ta troska rozumiana na różne sposoby, czy jako nadzieja, czy jako solidarność, empatia, czy jako wszelkie działania, których celem jest podtrzymywanie istnienia, po to, byśmy mogli żyć w tym świecie jak najlepiej, wybrzmiewa ze wszystkich wydarzeń festiwalowych" - wyjaśniła.
W ramach DSW zaplanowano kilka wydarzeń, które odnoszą się do obecnej sytuacji geopolitycznej. Będzie można obejrzeć "Cyber Elfa" w reżyserii i wykonaniu Magdy Szpecht, która po wybuchu wojny na Ukrainie, postanowiła zostać cyberaktywistką i "walczyć" z rosyjskimi trollami, fake newsami i dezinformacją.
O dezinformacji w mediach i sieci a także przeciwdziałaniu mowie nienawiści będzie można posłuchać podczas panelu dyskusyjnego, w którym weźmie udział Szpecht, a także publicysta zajmujący się m.in. wpływem techniki na życie społeczne Edwin Bendyk oraz dziennikarka i analityczka mediów społecznościowych Anna Mierzyńska.
W ramach wydarzeń towarzyszących pokazany zostanie wideo-performans "Minuta krzyku dla Białorusi" białoruskiej artystki i aktywistki Jany Shostak. Jak mówiła Kruszewska, performans zrodził się z bezsilności i sprzeciwu wobec agresji, prześladowań i niesprawiedliwości reżimu Łukaszenki wobec Białorusinów. "+Minuta krzyku+ naturalnie stała się również formą sprzeciwu wobec bestialstwa wojny w Ukrainie" - dodała.
Tematowi kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy będzie poświęcony spektakl "Odpowiedzialność", który jest koprodukcją Centrali i Teatru Powszechnego w Warszawie. Kruszewska powiedziała, że twórcy zadają w nim pytanie o to, kto ponosi odpowiedzialność za ten kryzys.
Zaplanowano też spektakl rodzinny "Wyspa Jadłonomia" Studia teatrgaleria w reżyserii Macieja Podstawnego; inspirowany jest książkami kucharskimi "Jadłonomia" Marty Dymek. Kruszewska mówiła, że przedstawienie ma ogromne znaczenie w kontekście edukacji klimatycznej i ekologicznej, ale nie brak mu "teatralnej magii".
Wśród innych wydarzeń tegorocznych DSW zaplanowano m.in. koncert Marii Peszek i spektakl taneczny "Tryptyk - obrazy o kobiecości" Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie w reżyserii Anny Obszańskiej. Dni Sztuki Współczesnej zamknie w tym roku spektakl "Chamstwo" Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Agnieszki Jakimiak.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/