Samorząd województwa podkarpackiego chce przypomnieć o mieszkańcach regionu, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. I ogłosił konkurs na inicjatywy upamiętniające ludzi, którzy podczas okupacji bezinteresownie pomagali Żydom.
Jak przypomniał we wtorek marszałek Władysław Ortyl, sejmik województwa ustanowił rok 2023 na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. Dodał, że rodzina Ulmów jest symbolem wszystkich Polaków ratujących Żydów, ale warto przypomnieć o innych mieszkańcach Podkarpacia, którzy pomagali Żydom:
„Chcemy ich odnaleźć, przypomnieć i zapromować” – powiedział marszałek Ortyl.
Dlatego urząd marszałkowski ogłosił konkurs na dofinansowanie przedsięwzięć upamiętniających i popularyzujących Rodzinę Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej z terenu obecnego województwa podkarpackiego.
Można otrzymać dotację na festiwale, koncerty, filmy, wystawy, warsztaty edukacyjne i konferencje. Do podziału jest 200 tysięcy złotych, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 30 tys. zł.
„Nie ma ograniczenia minimalnego, mogą to być też mniejsze projekty. Dobra informacja jest taka, że nie jest wymagany wkład własny” – dodał dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Robert Godek.
O dotacje mogą się ubiegać m.in. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne czy kluby sportowe. Czasu nie ma za wiele, termin składania wniosków upływa 31 maja. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przed końcem czerwca, a zaplanowane przedsięwzięcia muszą być zrealizowane do końca 2023 roku.
Konkurs jest jedną z kilku inicjatyw samorządu województwa związanych z obchodami Roku Rodziny Ulmów oraz ich beatyfikacją zaplanowaną na 10 września. W programie jest m.in. widowisko słowno-muzyczne przygotowywane przez Filharmonię Podkarpacką, które zostanie zaprezentowane w przeddzień mszy beatyfikacyjnej, pobyt na Podkarpaciu przedstawicieli żydowskich rodzin oraz ich potomków, uratowanych przez mieszkańców Markowej i Podkarpacia, promocja dziedzictwa oraz historii rodziny Ulmów podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie i Polsce, a także w Brukseli oraz Rzymie.
„Chcielibyśmy, aby beatyfikacja, która jest ogromnym wydarzeniem o charakterze religijnym, ale także o ogromnej wadze społecznej i obywatelskiej, stała się pretekstem do tego, aby historię rodziny Ulmów i Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, nie raz jeszcze opinii publicznej zaprezentować i przypomnieć o prawdzie historycznej, jaka jest z tym związana” – powiedział pełnomocnik zarządu województwa ds. koordynacji przedsięwzięć związanych z beatyfikacją Rodziny Umów Michał Tabisz. (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ aszw/