160 zagranych spektakli, sześć premier, projekty edukacyjne i międzynarodowe - zrealizowano w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w zakończonym sezonie artystycznym 2022/2023. Teatr odwiedziło w tym czasie ponad 23 tys. widzów.
W czwartek na konferencji prasowej podsumowano zakończony w niedzielę pokazem spektaklu "Chłopcy" sezon artystyczny białostockiego Teatru Dramatycznego.
Sezon 2022/2023 to 23,305 tys. widzów, zagranych 160 spektakli, 19 granych tytułów, w tym sześć premier: "Chłopcy" w reżyserii Adama Biernackiego, "Dekameron" Igora Gorzkowskiego, "Inwazja" w reżyserii Tamary Trunovej, "Pani Pylińska i sekret Chopina" w reż. Adama Opatowicza, "Landschaft" w reż. Waldemara Śmigasiewicza i "Skąpiec" w reż. Tomasza Mana - mówił dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak. Ocenił, że był to trudny sezon, bo kolejny poza główną siedzibą teatru, w której trwa remont.
W trakcie sezonu realizowano pięć projektów, na które pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa. Półtorak wymienił, że była to m.in. kolejna edycja festiwalu "Kierunek Wschód", na którym wystąpiły teatry z Polski, Gruzji, Armenii, Macedonii Północnej i Litwy. Podkreślił, że ta edycja była na "bardzo wysokim poziomie".
Jednym z ważniejszych zrealizowanych projektów był "Kierunek Ukraina", w ramach którego białostocki teatr miał jechać ze swoimi spektaklami na Ukrainę. Jednak w związku z wybuchem wojny w tym kraju, został zmieniony, a spektakl z udziałem białostockich i ukraińskich artystów został zrealizowany w Polsce. Półtorak mówił, że grudniowa premiera "Inwazji" Trunovej była bardzo ważnym wydarzeniem.
Wśród innych projektów wymienił m.in. projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli "Teatr: Lubię to", digitalizację kolejnych archiwów teatru czy "Bajkowe poranki", czyli niedzielne czytanie przez aktorów bajek w jednej z białostockich pijalni czekolady.
Dyrektor zapowiedział, że w przyszłym sezonie planowane są trzy premiery, dzięki pozyskaniu ministerialnych środków będzie realizowana kolejna edycja festiwalu "Kierunek Wschód" oraz warsztatów dla nauczycieli.
Obecnie trwa modernizacja głównej, zabytkowej siedziby teatru w centrum Białegostoku. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 58 mln zł, prace budowlane mają kosztować 31,7 mln zł. Jak mówił na konferencji zastępca dyrektora teatru, Bogdan Olszewski, prace budowlane są zaawansowane, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest to budynek zabytkowy, są skomplikowane. Dodał, że obecnie wprowadzane są też zmiany projektowe, które są uzgadniane z konserwatorem zabytków. Na razie termin zakończenia remontu się nie zmienia i modernizacja ma potrwać do końca 2024 roku.
Innym projektem inwestycyjnym jest "Scena za rzeką". Chodzi o utworzenie dodatkowej przestrzeni teatralnej na ok. 200 osób oraz modernizację pracowni warsztatowych. W ubiegłym roku powstała koncepcja, w tym - dokumentacja projektowa. Jak wcześniej informowała PAP dyrekcja teatru, uzyskanie dokumentacji pozwoli na poszukiwanie źródeł finansowania tej inwestycji a także aplikowania o te środki. Na razie za wcześnie, by mówić kiedy dokładnie "Scena za rzeką" miałaby powstać.(PAP)
autorka: Sylwia