Proletaryat, Lech Janerka, Dezerter, Strachy Na Lachy, Majka Jeżowska, Renata Przemyk i Brodka to niektóre z gwiazd, jakie wystąpią na festiwalu CieszFanów, który w czwartek po południu rozpoczyna się w Cieszanowie (Podkarpackie). Wydarzenie potrwa do soboty.
Jak zauważył rzecznik imprezy Leszek Gnoiński, CieszFanów Festiwal to największa muzyczna impreza na Podkarpaciu. „Działo się będzie bardzo dużo” – zapewnił. „Koncerty na dużej scenie i scenie alternatywnej, koncerty w cerkwi, spotkania, warsztaty, panele, seanse filmowe” - wyjaśnił.
Dodał, że na koncerty na dużej scenie i scenie alternatywnej obowiązują karnety i bilety, zaś koncerty w cerkwi i pozostałe atrakcje festiwalowe są w strefie niebiletowanej.
Na początek, w czwartkowe popołudnie, na dużej festiwalowej scenie wystąpią Proletaryat i Lech Janerka, natomiast wieczorem zagrają: Dezerter, Strachy Na Lachy i Spięty. Pierwszy festiwalowy dzień zamkną późnym wieczorem i nocą występy Cool Kids Of Death i Goorala.
Jednocześnie z koncertami na dużej scenie - na scenie alternatywnej odbędzie się finał warsztatów dla kobiet Lucciola Ladies Rock Camp.
Gnoiński przypomniał, że Lucciola Ladies Rock Camp to warsztaty dla kobiet, na których pod okiem doświadczonych muzyczek, przez pięć poprzedzających festiwal dni uczyły się grać i komponować, poznawały podstawy gry na wybranym przez siebie instrumencie, uczyły się pracy w zespole rockowym.
„Wybranych zostało 16 kobiet, które przygotowały kilka piosenek i w wielkim finale zaprezentują się na Scenie Alternatywnej CieszFanów Festiwal 2023” – przekazał rzecznik imprezy.
W kolejnych festiwalowych dniach na dużej scenie i alternatywnej wystąpią jeszcze m.in. Blade Loki, Izzy and the Black Trees, Mery Spolsky, Majka Jeżowska, Renata Przemyk, Nanga, Brodka, Olga Meder + Domownicy, Insekt, Akurat, Illusion, Hunter, Ziembul i Niesłuchowski.
Podczas festiwalu zespoły zakwalifikowane do konkursu będą oceniane przez jury. „Trzy z nich - dwa wybrane przez jury i jeden przez publiczność - wystąpią na CieszFanów Festiwal 2024 na zasadach komercyjnych i dostaną w prezencie teledysk koncertowy” – przekazał Gnoiński.
CieszFanów Festiwal to nie tylko koncerty muzyczne, ale także spotkania z ciekawymi ludźmi, zespołami uczestniczącymi w imprezie, debaty i warsztaty, m.in.: „Rządy Prawa Wspólna Sprawa. Jak ma wyglądać praworządność”, „Przemoc w warunkach pokoju i wojny. Twarze przemocy”, „Wszystko, co chcecie wiedzieć o wojnie, ale boicie się zapytać”, czy symulacja rozprawy karnej o przestępstwo znęcania się psychicznego „Dlaczego kobiety nie potrafią powiedzieć stop przemocy domowej?”, po której odbędzie się interaktywna dyskusja: „Jak zwalczać przemoc i wspierać ofiary”. Będzie też panel dla najmłodszych o „Bezpieczeństwie w sieci i domowych zasadach ekranowych”.
W programie festiwalu znalazły się także projekcje filmowe, warsztaty psychoruchowe, rękodzielnicze, atrakcje dla dzieci.
Karnety i bilety dostępne są na stronach: https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/ciesz-fanow-festiwal?fbclid=IwAR3vg8RsYdXfnvWIkQJNG-u0PJyXwzwU80PWvspIFIpI3-g3mJ_beaGgZuc oraz https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-1127-cieszfanow-festiwal-2023-83506?id=446371&fbclid=IwAR3aYjR8rHqVEF-qLOdfvMmJFjTSu513nJDa7cSgN_2a8qspvMD1Nhj0TdE. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ pat/