Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński w tekście „Naszym obowiązkiem jest pamiętać”, opublikowanym w sobotę w czeskim portalu Forum24, podkreślił szczególny charakter września i miejsce tego miesiąca w pamięci i świadomości historycznej Polaków.
Prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że wrzesień to czas dwóch rocznic (1 września i 17 września 1939 r.).
"Obchody przypominają nam o tym, jak kruche są często podstawy naszego spokojnego, codziennego życia, jak ważna jest czujność w obliczu rosnących imperialnych ambicji zewnętrznych wrogów i jak wielka jest wartość samodzielnego bytu państwowego" – napisał minister Gliński.
Podkreślił, że we wrześniu refleksja o przeszłości dotyka zniszczeń wojennych, ale także wartości kultury niematerialnej, które w czasach wojny ujawniły swoje znaczenie.
"Wartości takich jak odwaga, patriotyzm, zdolność do ponoszenia niebywałych poświęceń w obronie tego, co najważniejsze – ludzkiej godności i życia" – zauważył prof. Gliński.
Zauważył też, że w bieżącym roku okazją do zadumy będzie uroczystość o charakterze religijnym, która swoim znaczeniem wykracza poza ścisłe granice wyznaniowe. Wskazał na beatyfikację rodziny Ulmów, Polaków, którzy dali przykład skrajnego poświęcenia i którzy pomimo groźby śmierci nie odmówili schronienia dwóm żydowskim rodzinom. "Zapłacili za to cenę najwyższą" - podkreślił minister.
Prof. Gliński podkreślił, 10 września po raz pierwszy będzie obchodzony Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny – nowe święto państwowe. W 1943 r. to właśnie tego dnia w wielkopolskiej Mosinie przeprowadzono aresztowania kilkudziesięciorga polskich dzieci, stanowiące ponure zwieńczenie masowej akcji represyjnej, w ramach której ujęto wiele polskich rodzin podejrzanych o współpracę z podziemiem niepodległościowym.
Lapidarnym, lecz niezwykle wymownym zapisem tamtej tragedii, jest telefonogram skierowany w ów wrześniowy dzień z posterunku niemieckiej żandarmerii w Mosinie do nadrzędnej komendy w Śremie: "Akcja w Mosinie trwa. Dzisiejszej nocy aresztowano 156 osób. Dziś ma być jeszcze aresztowanych 60 dzieci".
"Spośród sześciu milionów obywateli Rzeczypospolitej zamordowanych w czasie II wojny światowej około 40 proc. stanowiły właśnie dzieci i to ich tragedii oraz tragedii ich rówieśników poddawanych masowym wywózkom, wyniszczającej niewolniczej pracy czy uwięzieniu poświęcone jest nowe święto państwowe" – napisał prof. Gliński i podkreślił, że "pamięć o tamtych dramatycznych doświadczeniach przeszłości jest naszym obowiązkiem – wobec ofiar, ale i wobec przyszłych pokoleń, którym tę pamięć jesteśmy zobowiązani przekazać".
Artykuł na portalu Forum24 ukazał się w ramach projektu "Opowiadamy Polskę Światu" realizowanego przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii "Wszystko co Najważniejsze", we współpracy z Polską Fundacją Narodową, Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ sp/