Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji bloków poobozowych o numerach 6 i 7, a także elementów przestrzeni wystawy, która w nich się znajdzie, ogłosiło Muzeum Auschwitz – podała placówka. To część prac przy tworzeniu nowej ekspozycji głównej.
Nowa wystawa powstanie w poobozowych blokach od 4 do 9. Dotychczas wyłoniono wykonawcę remontu i konserwacji historycznych budynków o numerach 8 i 9.
Muzeum podało, że termin składania ofert w obecnie ogłoszonym przetargu został wyznaczony na 31 października. Wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa, będzie miał 73 tygodnie na wywiązanie się z zadania.
Firma wybrana w przetargu będzie miała za zadanie opracować odrębnie dla każdego z bloków spójnych merytorycznie i technicznie kompletów dokumentacji ich przebudowy i wykonania prac konserwatorskich pod kątem powstania nowej wystawy głównej. Muszą one zawierać m.in.: dokumentację projektową, program prac konserwatorskich, kosztorysy i harmonogram rzeczowo-finansowy. Wykonawca ma też przygotować niezbędną dokumentację do wystąpienia o pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, m.in. na prowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych, a także do wojewody małopolskiego o pozwolenie na budowę. Później ma sprawować nadzór autorski nad pracami.
Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel poinformował PAP, że nowa wystawa główna w Muzeum Auschwitz w całości ma być gotowa w 2030 r. W 2025 r. zakończyć się ma etap I, czyli wystawy w blokach 8 i 9. Będą omawiały doświadczenia więźniów w obozie. Etap II, czyli bloki 6 i 7, w których ekspozycje poświęcone będą Zagładzie, ma zostać zakończony w 2027 r. Etap III – bloki 4 i 5 – z wystawą opisującą obóz jako instytucję – w 2030 r.
Nowa ekspozycja główna powstanie na parterach sześciu bloków byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Poprawi to jej dostępność dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Korzystnie wpłynie też na zachowanie zabytkowych budynków. Realizacja następuje etapami, żeby możliwie jak najmniej wpłynęło to na ruch zwiedzających.
Zmianę ekspozycji głównej, która z korektami istnieje od 1955 r., wymusiły przede wszystkim rozwój badań na temat historii Auschwitz i wymiana pokoleniowa wśród odwiedzających były niemiecki obóz. Istotne jest też, że do Muzeum przyjeżdżają zwiedzający z różnych stref geograficznych i kulturowych. Obecna wystawa kładła akcent na masowość zbrodni dokonanej przez Niemców. W nowej narracja zostanie poszerzona o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni.
Pierwsze prace nad nową wystawą ruszyły w 2008 r. Wówczas powstała wstępna koncepcja, która jest dziełem pracowników Muzeum współpracujących z ekspertami, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i z Izraela.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/