Udało nam się zwiększyć pieniądze na kulturę z programu FEnIKS do 600 mln euro; te pieniądze są już w Polsce – powiedział w piątek szef MKiDN prof. Piotr Gliński. Dodał, że jedną z instytucji, która otrzyma finansowanie w trybie pozakonkursowym jest WFDiF w Warszawie.
Szef MKiDN prof. Piotr Gliński w piątek wziął udział w konferencji prasowej w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie (WFDiF). Podczas konferencji ogłoszono projekty finansowane w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) w trybie pozakonkursowym. Jedną z instytucji, która otrzyma finansowanie jest WFDiF.
Minister Gliński podkreślił, że w poprzedniej perspektywie finansowania na kulturę mogło być przeznaczone nieco ponad 460 mln euro. "Udało nam się zwiększyć zasilanie z tego funduszu wspólnotowego do 600 mln euro na obecną perspektywę finansowania. Te pieniądze są już w Polsce i pierwsze decyzje odnośnie beneficjentów zostały podjęte" - poinformował szef MKiDN.
Dodał, że 600 mln euro z programu FEnIKS zostanie przeznaczone przede wszystkim na wzmocnienie potencjału instytucji kultury, także instytucji zabytkowych, oraz na wzmocnienie rozwoju turystycznego wokół instytucji kultury, które są zabytkami.
Szef MKiDN zaznaczył, że dziewięć projektów zostało zaakceptowane w trybie pozakonkursowym. To instytucje, które - jak mówił - dobrze i sprawnie wydają środki europejskie. "Kolejne niekonkursowe projekty będą mogły być realizowane na początku przyszłego roku" - mówił Gliński. Dodał, że główny konkurs na środki europejskie jest w toku. "Mamy złożonych trzydzieści kilka projektów - bardzo dobrych - więc najprawdopodobniej zwiększymy pulę środków" - zapowiedział minister.
Gliński zaznaczył, że wśród pierwszych dziewięciu projektów znalazł się projekt Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie. "Chcemy przenieść wytwórnię w prawdziwy XXI w. Mamy plany modernizacji, budowy nowych hal produkcyjnych. Pierwszy etap tej inwestycji będzie realizowany w ramach FEnIKS-a. To etap, który dotyczy nowej przestrzeni edukacyjnej dotyczącej kinematografii" - mówił.
Dodał, że wybrane projekty są strategiczne dla polskiej kultury. Obok rozbudowy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie wymienił: rozbudowę i modernizację dwóch muzeów w Nałęczowie - Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa, remont zabytkowego budynku byłego szpitala, w którym ma się znaleźć Muzeum Getta Warszawskiego, budowę Centrum Kompetencji dla Muzeów w Lesznowoli pod Warszawą "Panoptikum", rozbudowę Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, budowę Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach, budowę nowego oddziału Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, wystawę stałą i wyposażenie oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Łebie oraz projekt budowy pięciu sal koncertowych w pięciu wybranych szkołach muzycznych, m.in. w Zielonej Górze.
Dyrektor WFDiF w Warszawie Zbigniew Domagalski na piątkowej konferencji podkreślił, że WFDiF to miejsce, gdzie blisko 75 lat produkowano i produkuje się nadal najważniejsze polskie filmy i dzieła polskiej kinematografii. Dodał, że statutową działalnością tej instytucji jest także edukacja filmowa. "Chcemy unowocześnić tę wytwórnię. Mamy wieloetapowy plan rozbudowy wytwórni. Pierwszym etapem tej modernizacji jest budowa strefy edukacji w ramach programu FEnIKS.
Zastępca Dyrektora WFDiF Joanna Skierska koordynująca projekt poinformowała, że w ramach inwestycji powstanie budynek edukatorium wraz z parkiem filmowym. Budynek ma objąć dwie przestrzenie - pierwsza to przestrzeń edukacji filmowej dedykowana pracom dydaktycznym. Druga przestrzeń ma być natomiast dedykowana warsztatowej części ekspozycyjnej.
"Budynek edukatorium będzie skonstruowany z dwóch skrzydeł w kształcie litery L i otoczony wspaniałą przestrzenią parku filmowego" - mówiła Skierska. Dodała, że w budynku znajdzie się sala edukacji filmowej, zaplecze socjalne oraz kawiarnia, która ma być łącznikiem z drugą częścią budynku, gdzie będzie znajdowała się część warsztatowo-ekspozycyjna.
"Będą tam zlokalizowane przestrzenie, które bezpośrednio wiążą się z filmem, mianowicie garderoby, charakteryzatornie, elementy scenografii filmowej tak, żeby uczestnicy naszych warsztatów mogli przejść taką ścieżkę, jaką przechodzi ekipa w drodze na plan filmowy" - mówiła Skierska.
Jak informuje Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) jest następcą dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko realizowanych w perspektywach 2007-2013 oraz 2014-2020 (POIiŚ). Jego głównym celem jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) jest kontynuacją dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 oraz 2014-2020. Jak informowało MKiDN, w ramach programu FEnIKS sektor kultury uzyskał rekordowe wsparcie w wysokości 600 mln euro.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ par/