Piekarskie Betlejem - plenerowa, żywa i ruchoma szopka, nawiązująca do tradycji regionu – po raz dziewiąty cieszy odwiedzających Rajski Plac przy bazylice w Piekarach Śląskich. Charakterystyczną cechą tej obszernej szopki są śląskie motywy, a także program kolędowych wydarzeń towarzyszących.
Piekarskie Betlejem otwarto po wigilijnej mszy pasterskiej. W poniedziałkowe popołudnie, przy deszczowej pogodzie, miejsce nie cieszyło się jeszcze popularnością piekarzan i przyjezdnych.
Pierwsze Piekarskie Betlejem powstało w 2014 r. na tamtejszym Rajskim Placu obok bazyliki. Wcześniej, w miejscowym sanktuarium, podobnie jak w innych parafiach, w okresie przed Bożym Narodzeniem przez lata powstawała szopka. Od 2014 r. zaczęto jednak tworzyć też przy bazylice obszerne instalacje z żywymi zwierzętami i ruchomymi figurami, a także przesłaniem edukacyjnym.
Inspiracją dla Piekarskiego Betlejem sprzed dekady było odnalezienie - przy okazji rozpoczęcia budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego - figur pochodzących z tzw. Panoramy Tysiąclecia, która powstała w latach 60. ub. wieku, z okazji 1000. rocznicy chrztu Polski. To ruchoma instalacja figur polskich świętych i znaczących dla historii Polski postaci, oddających cześć Matce Bożej.
Przez lata Panorama cieszyła się zainteresowaniem parafian i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, ale później figury zabezpieczono i schowano. Przed jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski przeprowadzono ich renowację. Hołd nowonarodzonemu Chrystusowi zaczęli oddawać np. przechodzący w procesji trzej królowie: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Jan III Sobieski.
Od 2014 r. co roku przybywały nowe postacie: papież Franciszek, związany ze Śląskiem św. Jacek Odrowąż, Matka Boża Fatimska (przed przypadającą w 2017 r. 100. rocznicą jej objawień), św. Franciszek z Asyżu czy kard. Stefan Wyszyński. W ostatnich latach stanęli m.in. św. Jadwiga Śląska czy bł. ks. Franciszek Blachnicki
Ważnym miejscem Piekarskiego Betlejem jest tradycyjna ekspozycja dawnego Śląska m.in. z kuchnią i pokojem dziennym z autentycznym wyposażeniem. Dzieci cieszą się rozmawiając z różnymi zwierzętami: przy każdej zagródce są kartki z ich imionami.
Piekarskie Betlejem stało się też corocznym festiwalem świąteczno-kolędowym z koncertami, jasełkami i rodzinnymi spotkaniami. Organizatorzy – z roczną pandemiczną przerwą w 2020 r. – co roku przez miesiąc zapraszają grupy zorganizowane, szczególnie dziecięce i młodzieżowe z duszpasterzami. W tym sezonie szopka przy piekarskiej bazylice będzie działała do 28 stycznia.
Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja wraz z Kalwarią Piekarską to najbardziej znane sanktuarium na Górnym Śląsku. W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Matka Boża Piekarska uważana jest za patronkę ludzi pracy. Głoszone tam przy okazji ważniejszych pielgrzymek homilie wywodzą się z ewangelii pracy oraz społecznej nauki Kościoła.
Tradycją miejsca są pielgrzymki stanowe: do znanych i licznych należą: odbywająca się od 1947 r. pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców (w ostatnią niedzielę maja) oraz pielgrzymka niewiast i panien (w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). W wydarzeniach tych, obok hierarchów Kościoła katolickiego, nieraz biorą udział postaci życia publicznego.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ mir/