Niemieccy parlamentarzyści uczcili w środę pamięć milionów ofiar Holokaustu w związku z 79. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz. Przewodnicząca Bundestagu Baerbel Bas (SPD) w swoim przemówieniu wezwała społeczeństwo do przeciwstawiania się odradzającemu się antysemityzmowi oraz nienawiści.
"Miejmy wszyscy odwagę, żeby nie milczeć, ale aby zdecydowanie stawić czoła nienawiści wobec ludzi" – powiedziała Bas podczas uroczystości w Bundestagu. Podziękowała także setkom tysięcy ludzi, którzy w ostatnich tygodniach wyszli na ulice niemieckich miast, by demonstrować w obronie demokracji i przeciw prawicowemu ekstremizmowi.
"Wszyscy pokazali, że nasza demokracja jest zróżnicowana, żywa i mocna" – podkreśliła Bas. Wskazała na potrzebę reagowania na hasła antysemickie i rasistowskie w codziennym życiu, aby udowodnić, że Niemcy są "społeczeństwem szanującym każdą osobę, niezależnie od religii, pochodzenia czy wyglądu".
Okazją do uroczystości w Bundestagu był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, upamiętniający wyzwolenie przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Niemcy zamordowali w Auschwitz co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar stanowili Żydzi.
Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa, to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 mln. Liczba polskich Żydów wśród zabitych szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.(PAP)
mszu/ adj/