Kilkadziesiąt fotografii autorstwa Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej, żony „Kuriera z Warszawy”, znalazło się na wystawie zatytułowanej „Greta. Zajęcia dodatkowe”, którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Pana Tadeusza, oddziale Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, we Wrocławiu.
Twórcy ekspozycji chcą przybliżyć zwiedzającym postać Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej, żony Jana Nowaka-Jeziorańskiego kuriera i emisariusza Armii Krajowej i rządu RP w Londynie, a później wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Jadwiga Nowak-Jeziorańska za czasów konspiracji podczas II wojny światowej nosiła pseudonim „Greta”. Po wojnie wspierała aktywność zawodową męża zajmując się prowadzeniem domu, ale jej pasją była fotografia. „Stąd tytuł wystawy odnoszący się do tego, co robiła tylko dla siebie i poza obowiązkami – +zajęcia dodatkowe+, bo przez nią samą za takie uważane” – podkreślają twórcy wystawy.
Na ekspozycji zgromadzono kilkadziesiąt fotografii autorstwa „Grety”. Wyboru dokonano ze zbioru ponad 7 tys. diapozytywów znajdujących się w Ossolineum. To fotografie wykonane na przestrzeni 20 lat, pierwsze z nich pochodząc z lat 50. XX w. Wówczas podczas pobytu w Londynie Jadwiga Nowak-Jeziorańska należała do Stowarzyszenia Fotografików Polskich.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć fotografie wykonane przez Nowak-Jeziorańską m.in. podczas jest podróży po Europie, Azji, Afryce i Ameryce. To zarówno przedstawienia postaci, jak i krajobrazów. „Choć jej prace brały udział w kilku wystawach Polonii, to nigdy nie miała możliwości pokazania ich na wystawie autorskiej” – zaznaczyli kuratorzy wystawy.
Ekspozycję można zwiedzać do końca sierpnia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ aszw/