05.07.2024–07.07.2024
Festiwal Kultury Pamięci „Markowa – Otwarte Drzwi” to rozszerzona formuła popularnego „Dnia Otwartych Drzwi Zagrody – Muzeum Wsi Markowej”, organizowanego od ponad dwóch dekad przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Jak podkreślają organizatorzy celem jest zaprezentowanie nie tylko tragiczną historię Markowej podczas II wojny światowej, ale także jej bogatego dziedzictwa kulturowego.
Festiwal Kultury Pamięci „Markowa – Otwarte Drzwi” rozpocznie się 5 lipca o godzinie 20:00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Markowej, w miejscu, gdzie Józef i Wiktoria Ulmowie zawarli sakrament małżeństwa. 7 lipca, w rocznicę ich ślubu, Kościół ustanowił dzień wspomnienia tej niezwykłej rodziny.
Wydarzenie otworzy wyjątkowe Oratorium „Pieśń nad Pieśniami”. To niezwykłe wydarzenie muzyczne, z udziałem Pawła Szczycińskiego, Scholi Mulierum Silesiensis i Scholi Gregoriana Silesiensis, przeniesie nas w świat piękna i duchowości. Muzykę skomponował wybitny znawca i wykonawca monodii gregoriańskiej Robert Pożarski, na podstawie przekładu Romana Brandstaettera.
6 lipca o godzinie 11:00 w Muzeum Ulmów odbędzie się Uroczysta Inauguracja Akademii Sprawiedliwych jako Towarzystwa Naukowego oraz otwarcie Pracowni Akademii Sprawiedliwych. Wydarzenie to będzie okazją do wysłuchania wykładu inauguracyjnego prof. Tomasza Gąsowskiego pt. „Pod jednym niebem - Polacy i Żydzi przed zagładą”.
Tego samego dnia, o godzinie 18:00, w Zagrodzie – Muzeum Wsi Markowa odbędzie się Podkarpacka Resursa Kultury Pamięci. Spotkanie z Jerzym Ulmą i ks. Pawłem Tołpą wokół wywiadu rzeki „Opowieść pisana życiem” będzie okazją do poznania historii rodziny Ulmów z nowej perspektywy. Dyskusję poprowadzi Marek Kochmański, a udział w niej wezmą Urszula Niemczak i Bogdan Romaniuk.
Muzeum Ulmów zaprasza na wieczór w ramach „Drzwi Otwartych”. Będzie to okazja, by w kameralnej atmosferze, pod okiem doświadczonych przewodników, zgłębić historię Rodziny Ulmów oraz losy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. O godzinie 19:30 i 21:30 odbędą się zwiedzania z przewodnikiem. Zwiedzający będą mieli możliwość zadawania pytań i rozmów na temat trudnych, ale niezwykle ważnych wydarzeń z przeszłości. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą lepiej poznać historię Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i oddać hołd ich bohaterstwu.
Ostatniego dnia Festiwalu Kultury Pamięci, 7 lipca, od godz. 14:00 do 17:00, w skansenie, który od lat pieczołowicie pielęgnuje pamięć o przeszłości, odbędzie się „Dzień Otwartych Drzwi Zagrody – Muzeum Wsi Markowa”. Będzie to niepowtarzalna okazja, by przenieść się w czasie i poznać tajniki dawnych zawodów. Można będzie przyjrzeć się pracy kowali, stolarzy, żniwiarzy, młynarzy oraz wytwórców dachówki, cegły, powrozów i drewnianych zabawek. To doskonała okazja, aby poznać tradycyjne rzemiosło i kulturę ludową regionu. Na tę część zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi, które będą mogły aktywnie uczestniczyć w pokazach i warsztatach. Tradycyjne potrawy zostaną zaprezentowane przez markowskie gospodynie. Swoje umiejętności zaprezentują również lokalne zespoły folklorystyczne, a wieczorem organizatorzy zapraszają na wspólną zabawę taneczną.
Festiwal Kultury Pamięci „Markowa – Otwarte Drzwi” organizowany jest w ramach programu „Muzeum w przestrzeni Markowej”, współtworzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej i Muzeum Ulmów. W realizacji obecnego cyklu spotkań bierze także udział Parafia pw. św. Doroty w Markowej, Akademia Sprawiedliwych – Polskie Towarzystwo Naukowe i Pro Publico Bono.
Źródło: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
szuk/