Zakończył się remont budynku, w którym znajdowała się jedna z pierwszych polskich szkół podstawowych w Wolnym Mieście Gdańsku. Teraz siedzibę będzie miało w nim Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.
O zakończonym remoncie budynku przy ulicy Gdańskiej 32 w Gdańsku-Brzeźnie poinformowało we wtorek biuro prasowe gdańskiego magistratu. Budynek powstał w na początku XX wieku. W latach 20. ubiegłego stulecia na mocy porozumień traktatu wersalskiego działała w nim jedna z dwóch polskich szkół podstawowych w Wolnym Mieście Gdańsku.
„Nasi konserwatorzy zabytków dotarli do dokumentów, z których wynika, iż w 1934 roku w szkole uczyło się 54 polskich dzieci” - podał dyrektor zarządzający ds. zielonego Gdańska Piotr Kryszewski.
Wiceprezydent Gdańska Emilia Lodzińska, również cytowana w komunikacie, zapewniła, że z uwagi na historyczny charakter budynku wszystkie roboty zostały wykonane zgodnie z programem prac konserwatorskich. „Przeprowadzony remont nie tylko przywrócił dawny blask budynkowi, ale również dostosował go do współczesnych standardów” - stwierdziła.
Budynek został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Teren wokół niego zagospodarowano tak, aby maksymalnie zwiększyć komfort jego użytkowania.
Jak zapowiedziała wiceprezydent Lodzińska, w odrestaurowanym budynku siedzibę będzie miało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. „Ta zasłużona organizacja charytatywna od lat niesie pomoc osobom potrzebującym. Nowe miejsce z pewnością przyczyni się do jeszcze skuteczniejszej realizacji misji pomocy” - oceniła.
Biuro prasowe miasta przypomniało, że zgodnie z art. 104 traktatu wersalskiego oraz art. 33 konwencji polsko-gdańskiej Senat Wolnego Miasta Gdańska został zobowiązany do organizacji na terenie Wolnego Miasta Gdańska polskich szkół podstawowych (powszechnych).
W sumie na terenie całego WMG powstały tylko dwie samodzielne szkoły senackie dla polskich dzieci. Pierwszą z nich otwarto w Gdańsku w 1920 r. przy ob. ul. Świętojańskiej, a drugą właśnie na dawnej Zaspie przy dzisiejszej ul. Gdańskiej.
Pierwotnie budynek stanowił część większego założenia, składającego się z właściwego budynku szkolnego, sytuowanego przy szosie do Brzeźna, dziś ulicy Gdańskiej, z rozległym dziedzińcem i budynkiem gospodarczym, o konstrukcji szkieletowej, sytuowanym w głębi, dobudowanym w 1927 roku, mieszczącym stajnie. Budynek szkolny, dwutraktowy, mieścił dwie duże sale w trakcie zachodnim i cztery nierównej wielkości w trakcie wschodnim. Trakty rozdzielał wąski korytarz. Poddasze nad częścią główną nie było użytkowe, w górnej kondygnacji ryzalitu mieściły się dwie izby.
Prace remontowe trwały od sierpnia ub.r. Inwestycję przeprowadziły Gdańskie Nieruchomości dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Koszt wyniósł ponad 4 mln zł, z czego wartość dofinansowania to prawie 720 tys. złotych.(PAP)
pm/ miś/