Olsztyn, Kraków, Gdańsk - to tylko niektóre miast, w których jazzmani już w najbliższy długi weekend zagrają swoje koncerty. Będzie można usłyszeć m.in. Agę Zaryan, Mariana Pawlika, i Andrzeja Święsa.
Bydgoski muzyk jazzowy Jacek Pelc w czwartek 15 sierpnia zagra koncert na Olsztyńskiej Scenie Jazzowej Mirka Mastalerza. Artysta już jako student grał w zespole Jarosława Śmietany „Extra Ball” jako perkusista i brał udział przy tworzeniu ich płyty „Mosquito” i „Akumula-Torres”. W „Extra Ball” występował także Jan Ptaszyn Wróblewski, z którym Pelc współpracował również w kolejnej formacji Śmietany, zespole „Sounds”. Obaj muzycy zagrali też na międzynarodowym albumie „Interjazz 5” Milana Svobody i The Polish-Czech / Česko-Polský Big Band. Pod koniec lat 90. Jacek Pelc zaczął występować wraz z bydgoskim gitarzystą i kompozytorem Piotrem Olszewskim. W 2001 wydali oni wspólnie album „Unia” W 2016 r. Pelc otrzymał medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Muzyk wystąpi ze swoim setem „On The Road”. Zgodnie z informacjami na stronie organizatora, składanka zawiera wyselekcjonowane kompozycje pochodzące z dyskografii lidera zespołu. Poza autorskimi dziełami jazzmana będzie można usłyszeć utwór „Zabrońcie Kwitnąć Kwiatom”, pochodzący z debiutanckiej płyty Skaldów. Jacek Pelc swój koncert zagra w towarzystwie dwóch włoskich muzyków i jednego polskiego: Maurizio Rolli - bass, Giulio Gentile - pianino oraz Macieja Sikały - saksofon.
Miłośnicy jazzu, którzy w długi weekend będą wypoczywać nad mazurskimi jeziorami, będą mieć okazję zapoznać się z twórczością trzech młodych muzyków, którzy wspólnie przedstawią swój repertuar w piątek 16 sierpnia w elbląskim klubie muzycznym Mjazzga. W skład tego trio wchodzą: Hanna Derej - pianino, Kamil Hajduk - kontrabas i Michał Korsak - perkusja. Jak podaje organizator w swoich mediach społecznościowych, podczas występu będzie można usłyszeć „autorskie kompozycje powstałe z myślą o tym konkretnym zestawie muzycznych osobowości”.
Michał Korsak i Kamil Hajduk są studentami katedry jazzu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Występowali m.in. podczas koncertu jazzowego w bydgoskiej Piwnicy pod Hydrantami, czy podczas cyklu wydarzeń muzycznych aka-DEMO vol. IV. Z kolei Hanna Derej jest studentką dyrygentury symfonicznej na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kompozycji i aranżacji jazzowej w Conservatorium van Amsterdam. „Hania tworzy muzykę w różnych stylach, w tym z gatunku muzyki jazzowej, ilustracyjnej, kameralnej, filmowej, elektronicznej oraz popowej” - czytamy na stronie internetowej artystki.
Duet saksofonistów Tomasza Gadeckiego i Wojciecha Kwapisińskiego wystąpi w piątek 16 sierpnia w gdańskim Inaczej niż w raju. Obaj muzycy specjalizują się w tworzeniu muzyki improwizowanej.
Jak podaje sam artysta na stronie wydawnictwa muzycznego Requiem Records, Gadecki jest współzałożycielem kilku zespołów, m.in. Olbrzym i kurdupel, Sambar, czy Band A free. Jest również autorem muzyki do spektakli teatralnych i muzykiem sesyjnym w wielu projektach, np. Pure Phase Ensemble oraz Dreadles Lions.
Wojciech Kwapisiński działa już od 17 lat na scenie. Artysta jest również dźwiękowcem i teoretykiem muzyki. Podczas rezydencji artystycznej w krośnieńskim Biurze Wystaw Artystycznych w 2023 r. muzyk stworzył kompozycję „507 sekund w Krośnie”.
Zespół Andrzej Święs Trio, który za płytę „Flying Lion” zdobył nagrodę Fryderyk 2024 w kategorii Jazzowy Album Roku, wystąpi w niedzielę 18 sierpnia podczas corocznego cyklu muzycznego Manu Summer Jazz Sundays w łódzkiej Manufakturze. W skład tercetu wchodzą: Andrzej Święs - gitara basowa, Rafał Sarnecki - gitara i Paweł Dobrowolski - perkusja. Przedstawią repertuar z nagrodzonego krążka. Album „Flying Lion” to dziesięć unikalnych kompozycji, które przedstawiają szeroką paletę stylistyczno-dźwiękową.
Święs jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W swojej dyskografii ma ponad 40 albumów, z których większość otrzymywała nominacje do Fryderyków. „Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, USA” - podaje muzyk na swojej stronie internetowej.
Piotr Zubek i Jan Pentz, tworzący duet Zubek & Pentz Piazzolla Duo, wystąpią 17 sierpnia w parku Dreszera na warszawskim Mokotowie podczas tegorocznej edycji cyklu Dreszer Jazz. Zagrają repertuar argentyńskiego muzyka Astora Piazzolli.
Piazzolla już od dziecka miał styczność z muzyką. W wieku 8 lat powstało jego pierwsze nagranie „Marionete Spagnol” wykonane na bandeonie. Mieszkając w Buenos Aires, Astor poszerzał swoją wiedzę oraz rozwijał umiejętności muzyczne u Alberta Ginastery oraz Raula Spivaka, i był bandeonistą w orkiestrze Aníbala Troilo Pichuco. Później muzyk porzuca bandeon i zaczyna komponować inne dzieła, m.in. „Para lucirse”, „Tanguango”, „Triunfal” czy "Buenos Aires", za które dostał stypendium, by mógł studiować muzykę u Nadii Boulanger. Jedne z najbardziej znanych kompozycji Astora Piazzolli to m.in. „Libertango”, „Violentango”, czy „Milonga del angel”.
Piotr Zubek jest wokalistą, aktorem oraz dziennikarzem radiowym. Ukończył studia na Wydziale Wokalno-Estradowym i Wydziale Jazzu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczył w różnych projektach muzycznych, m.in. w koncercie „Życia mała garść” poświęconemu Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu podczas Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i nagrywaniu płyty „Czarodzieje Uśmiechu”, z której dochód został przeznaczony na walkę z chorobami nowotworowymi u dzieci.
Jan Pentz jest gitarzystą, który specjalizuje się w stylu gry fingerstyle. Występował m.in. z Tommym Emmanuelem, Andrew Yorkiem czy polskim duetem Kwiat Jabłoni. Jak podaje muzyk na swojej stronie internetowej, swoje koncerty grał w kraju, jak i za granicą, np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy Watykanie. W 2022 r. wygrał niemiecki konkurs HASPA Guitar Cup, który odbywał się w Hamburgu.
Aga Zaryan, uznawana ze jedną z czołowych wokalistek jazzowych w Polsce, wystąpi wraz z pianistą Łukaszem Ojdaną na dachu Promu Kultury Saska Kępa, na warszawskiej Pradze. Muzycy przedstawią album „Umiera piękno”, nagrany w 2007 r. we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Płyta zawiera 8 wierszy powstańczych - w tym tych, których autorami są sami uczestnicy Powstania, tj. Krystyna Krahelska, Anna Świrszczyńska i ksiądz Jan Twardowski.
„17 sierpnia weźmiemy udział w Warszawie w najbardziej kameralnym z koncertów pt. >>Kulturalne dachowanie<<. To są klimatyczne wydarzenia, które latem odbywają się na dachu Promu Kultury Saska Kępa. Zaśpiewam również repertuar z płyty +Umiera piękno+ w jazzowym duecie z Łukaszem Ojdaną” - powiedziała wokalistka we wcześniejszej rozmowie z PAP.
Aga Zaryan w 2002 r. wydała swoją debiutancką płytę „My Lullaby”, który wzbudził zainteresowanie w środowisku jazzowym. Przez kolejne lata kariery koncertowała w wielu miejscach w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Czechach, Szwecji i Francji. W 2007 r. nagrała swój pierwszy album w języku polskim, czyli „Umiera piękno”.
„To ważny dla mnie album; pierwszy zaśpiewany po polsku, pierwszy uhonorowany Fryderykiem, dzięki któremu zostałam zauważona szerzej przez środowisko muzyczne, gdyż Fryderyk był przyznany w kategorii piosenka poetycka” - odpowiedziała Aga Zaryan podczas wcześniejszej rozmowy z PAP.
Zaryan jest kilkunastokrotną zwyciężczynią ankiety Jazz Top – w kategorii wokalistka jazzowa roku magazynu Jazz Forum. Została również nominowana do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku – Piosenka Poetycka i Literacka za album „Sara”.
Łukasz Ojdana jest pianistą jazzowym. Ukończył studia w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie później przez dwa lata był wykładowcą. Jak podaje artysta na swojej stronie internetowej, występował w wielu krajach na świecie, m.in. w Niemczech, Holandii, Turcji, Korei Południowej, czy Kazachstanie. Został nominowany do nagrody Fryderyk 2015 w dwóch kategoriach: Jazzowy Album Roku i Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za płytę „Moderate Haste”.
Kwartet Mariana Pawlika będzie występować w krakowskim klubie jazzowym U Muniaka przez trzy dni, tj. 15-17 sierpnia. Grupa wydała albumy „Old Bass Line” i „Bezsenność we dwoje”, które zawierają kompozycje klasyków jazzu, m.in. Oscara Pettiforda i Milesa Davisa, jak i autorskie utwory lidera kwartetu, czy pianisty Jakuba Płużka.
Pawlik istnieje w środowisku jazzowym już od 50 lat. Jest współtwórcą słynnej grupy jazz-rockowej - Dżamble. Jak podaje organizator wydarzenia, poza tworzeniem muzyki artysta jest również znanym lutnikiem. Prowadzi własną pracownię, w której instrumenty zamawiają światowe instytucje muzyczne.(PAP)
Autor: Kacper Tondera
ktd/ abe/ dki/