W niedawnym artykule w Encyclopaedii Britannica zamiast terminu „ludobójstwo” w kontekście wydarzeń w Srebrenicy w 1995 r. użyto słowa „masakra”. Stowarzyszenia bliskich ofiar zażądały korekty i poprawnego opisu wydarzeń z końca wojny lat 90. w Bośni i Hercegowinie - napisał w niedzielę dziennik „Oslobodzienie”.
„W tytule artykułu napisanego przez R. Jeffreya Smitha użyte zostało określenie >>masakra w Srebrnicy<<. Uważamy, że użycie słowa >>masakra<< zamiast >>ludobójstwo<< zawęża zakres zbrodni. Terminu >>masakra<< można używać w odniesieniu do wszystkich przestępstw, których fakty nie zostały prawnie udowodnione. Ludobójstwo w Srebrenicy zostało prawnie udowodnione dlatego żądamy użycia w tytule odpowiedniego terminu” - napisały do redakcji encyklopedii stowarzyszenia bliskich ofiar ludobójstwa.
„Mamy nadzieję, że zrozumiecie powody naszej interwencji i poprawicie nagłówek, który będzie brzmiał: >>Ludobójstwo w Srebrenicy<<” - zaapelowano w piśmie Stowarzyszenie Ofiar i Świadków Ludobójstwa oraz Stowarzyszenie Ruchu Matek Srebrenicy.
W maju 2024 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło uchwałę w sprawie upamiętnienia tego ludobójstwa, które będzie obchodzone co roku 11 lipca jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ludobójstwie w Srebrenicy.
11 lipca 1995 roku siły serbskie, otaczające strefę bezpieczeństwa ONZ w Srebrenicy, wkroczyły do miasta, po czym w ciągu kilku dni dokonały masakry ponad 8 tys. muzułmańskich chłopców i mężczyzn. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii oraz Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznały zbrodnię za ludobójstwo.
Nazywaniu wydarzeń >>ludobójstwem<< odmawiają władze bośniackich Serbów oraz rządzący w Serbii, którzy sprzeciwiali się przyjęciu przez ONZ majowej rezolucji.
Jakub Bawołek (PAP)
jbw/ jm/