Polska Misja Katolicka we Francji od blisko 200 lat towarzyszy naszym rodakom na emigracji. Dzięki posłudze duchownych rodacy mają możliwość korzystania z sakramentów w ojczystym języku - zwrócił uwagę rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzonym będzie 29 września 2024 r. pod hasłem „Bóg idzie ze swoim ludem”.
Z tej okazji rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji wydał komunikat, w którym zaapelował o modlitwę za wszystkich, którzy musieli porzucić swoją ziemię w poszukiwaniu godnych warunków życia.
Zwrócił uwagę, że Polska Misja Katolicka we Francji od blisko 200 lat towarzyszy naszym rodakom na emigracji.
„Dzięki polskiemu duszpasterstwu, ofiarnej pracy księży, sióstr zakonnych i zaangażowaniu ogromnej rzeszy wiernych świeckich – jak mówi Ojciec Święty: >>Bóg szedł ze swoim ludem<<” – napisał ks. Brzyś.
Polska Misja Katolicka we Francji ma 70 ośrodków duszpasterskich i 140 punktów, gdzie w miarę regularnie odprawiane są msze w języku polskim. Najwięcej parafii powstało w okresie międzywojennym w ramach drugiej wielkiej fali emigracyjnej, która rozpoczęła się w roku 1920 i trwała przez dwa, trzy lata. Posługę duszpasterską wśród rodaków podejmuje ok. 100 kapłanów z Polski.
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Kościele katolickim obchodzony jest od 1914 r. Od 2019 r. ustalono jego datę na ostatnią niedzielę września. Wcześniej był w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.
Instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r. wskazuje, że dzień ten jest pomyślany jako „okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.(PAP)
mgw/ mark/