Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha poinformował, że podczas wizyty w Polsce omówił z polskimi władzami konkretne kroki w sprawie rozwiązania kwestii ekshumacji szczątków ofiar tragedii wołyńskiej. Sprawa ta od dawna „zatruwa dialog polityczny” obu krajów - podkreślił.
Minister podał na Facebooku, że podczas jedniodniowej wizyty w Warszawie odbył „długą i szczegółową” rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą, a także spotkał się z marszałkami - Sejmu Szymonem Hołownią i Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim.
Sybiha podkreślił, że w tych rozmowach wyraził szczerą wdzięczność wobec Polski i Polaków za przyjście Ukrainie z pomocą „nie od pierwszych godzin, ale od pierwszych minut rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji”.
„(...) omówiliśmy konkretne kroki techniczne, a nie polityczne, aby ostatecznie rozwiązać kwestię ekshumacji, która od dawna zatruwa nasz dialog polityczny.”
Ponadto rozmowy koncentrowały się m.in. na przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji, ochronie wspólnej wolności i bezpieczeństwa, pomocy wojskowej, wsparciu dla energetyki i gospodarki, ale nie unikano też skomplikowanych kwestii w dwustronnych relacjach - poinformował.
Sybiha zapewnił, że „Ukraina jest gotowa rozmawiać z Polską na wszystkie tematy (...) i nie tylko rozmawiać, ale też rozwiązywać problemy”. W szczególności ze stroną polską „omówiliśmy konkretne kroki techniczne, a nie polityczne, aby ostatecznie rozwiązać kwestię ekshumacji, która od dawna zatruwa nasz dialog polityczny” - dodał.
„Nie powinno być żadnych przeszkód politycznych. Cieszę się, że mamy wzajemne zrozumienie i pragnienie, aby iść naprzód w konstruktywny sposób. Przeszłość, bez względu na to, jak jest trudna, nie może zagrażać obecnej odpowiedzi na wspólne wyzwania i przyszłości w rodzinie euroatlantyckiej” - oświadczył minister spraw zagranicznych.
Sybiha rozmawiał również z czołowymi polskimi ekspertami zajmującymi się kwestiami ukraińsko-polskimi. „(...) rozmawialiśmy o całym spektrum stosunków dwustronnych, o wnioskach wyciągniętych z poprzednich nieporozumień i sposobach ich uniknięcia w przyszłości; omówiliśmy kwestie historyczne w stosunkach dwustronnych, integrację europejską i euroatlantycką, prezydencję Polski w (Radzie) UE w pierwszej połowie 2025 r. oraz wzmocnienie dyplomacji eksperckiej na poziomie dwustronnym” - relacjonował.
W trakcie pobytu Sybihy w Polsce ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UINP) zapowiedział, że w 2025 r. planuje włączyć prace nad poszukiwaniem i ekshumacją polskich szczątków w obwodzie rówieńskim.
Rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński oświadczył, że „to dobra informacja i krok we właściwym kierunku”. Jednocześnie podkreślił, że „minister Sikorski w rozmowach z ukraińskimi partnerami wielokrotnie podkreślał, że oczekujemy nie planów, a podjęcia decyzji”. „W związku z tym mamy nadzieję, że faktycznie do podjęcia takiej decyzji dojdzie” - dodał.
W czerwcu 2022 r. ministerstwa kultury Ukrainy i Polski podpisały Memorandum o współpracy w dziedzinie pamięci narodowej. Dokument przewidywał utworzenie ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod przewodnictwem wiceministrów kultury, która będzie realizować wspólne umowy o współpracy państwowej w zakresie poszukiwań, ekshumacji, pochówku, upamiętnienia, legalizacji, rekonstrukcji i ochrony prawnej miejsc upamiętnienia i pochówku. (PAP)
Z Kijowa Iryna Hirnyk
ira/ akl/ jpn/