W Izraelu i na całym świecie żydzi rozpoczęli w piątek wieczorem obchody najważniejszego święta judaizmu, Jom Kipur. Religijni żydzi przestrzegają w tym czasie całkowitego postu i spędzają go głównie na modlitwach. Mimo wojny życie w Izraelu zamarło - ulice są zamknięte, nie działa transport publiczny, w tym lotniska.
Jom Kipur, czyli Dzień Pojednania, znany także w Polsce jako Sądny Dzień, kończy dziesięciodniowy okres postu trwający od Rosz Haszana, żydowskiego Nowego Roku. Według tradycji biblijnej święto upamiętnia wybaczenie Izraelitom przez Boga bałwochwalczego kultu złotego cielca. Od czasów starożytnych łączy się z bogatą symboliką i obrzędowością skupioną wokół przebaczania grzechów innym i pokutą za grzechy własne.
Religijni żydzi w Jom Kipur powstrzymują się od jedzenia i picia, nie pracują, nie myją się i przestrzegają wielu innych zaleceń. W tym roku święto trwa od zmierzchu w piątek do zmierzchu w sobotę, towarzyszą mu całodniowe modlitwy w synagogach, w których często uczestniczą także niepraktykujący żydzi.
W Jom Kipur niemal w całym Izraelu zamiera ruch uliczny i transport zbiorowy, w tym kolej. Nie działa międzynarodowe lotnisko Ben Guriona, a przestrzeń lotnicza nad krajem jest zamknięta, podobnie jak przejścia graniczne. Stacje radiowe i telewizyjne, a także niektóre portale informacyjne zawiesiły nadawanie. Ruchliwe zazwyczaj ulice są niemal całkowicie opustoszałe, wiele z nich jest zablokowanych dla ruchu samochodowego, widać na nich tylko rowerzystów, w dużej mierze dzieci.
Tegoroczne Jom Kipur jest drugim przypadkiem w historii Izraela, gdy Dzień Pojednania obchodzony jest w czasie wojny. W 1973 r. w dniu tego święta Syria i Egipt niespodziewanie zaatakowały Izrael, rozpoczynając tzw. wojnę Jom Kipur, którą państwo żydowskie po początkowych niepowodzeniach ostatecznie wygrało.
Siły zbrojne i policja już wcześniej informowały, że czuwają w stanie podwyższonej gotowości i są przygotowane na odparcie ewentualnych ataków. Izrael od roku prowadzi wojnę z Hamasem w Strefie Gazy. Od tego czasu północ kraju jest też ostrzeliwana przez libański Hezbollah. Izrael kilka tygodni temu rozpoczął zmasowaną kampanię przeciwko tej grupie, obejmującą również działania lądowe w południowym Libanie. Nowo mianowany sefardyjski naczelny rabin Izraela Dawid Josef przypomniał w czwartek, że żołnierzy na froncie nie obowiązuje post.
Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)
adj/ baj/ kar/