O wyłączeniu z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu (WMN) jednego z oddziałów zdecydować mają w poniedziałek wielkopolscy radni. Pierwsze decyzje dotyczące podziału tej instytucji weszłyby w życie 1 stycznia 2025 r.
Zgodnie z planami samorządu regionu obecne oddziały muzeum stałyby się samodzielnymi instytucjami kultury lub zostałyby włączone do innych podmiotów. WMN czeka nie tylko reorganizacja, ale i zmiana nazwy na Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu trwa budowa nowej siedziby tego muzeum.
W projekcie uchwały, którą w poniedziałek ma się zająć wielkopolski sejmik, zapisano, że z WMN od 1 stycznia wyłączony zostanie jeden z oddziałów: Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. Jednostka ta zostanie włączona do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie – instytucji kultury, dla której organizatorem również jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Według władz regionu zmiana taka służyć będzie skupieniu wątków martyrologicznych w ramach jednej instytucji kultury, która ma już oddział pn. Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W przyszłości Wielkopolskie Muzeum Niepodległości czekają dalsze zmiany w strukturze.
Poza Fortem VII WNM w jednym ze swoich oddziałów przedstawia przyczyny, przebieg i następstwa zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918-1919. Na poznańskiej Cytadeli działają Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii "Poznań". Losy Poznańskiego Czerwca przybliża z kolei oddział WMN: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.
Według obecnych planów funkcjonujące na terenie poznańskiej Cytadeli oddziały pn. Muzeum Armii "Poznań" i Muzeum Uzbrojenia działać mają w ramach nowej instytucji kultury pn. Muzeum Armii "Poznań" i Uzbrojenia.
Ze struktur WMN wyłączony ma być też oddział opowiadający o Czerwcu '56. Powstać ma nowa instytucja kultury pn. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, dla której organizatorem będzie wielkopolski samorząd. Według władz samorządu regionu docelowo instytucja ta – zgodnie ze swą tematyką i oczekiwaniami społecznymi – ma być przekazana Miastu Poznań.
Obecnie w Poznaniu trwa współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Marek Woźniak informował w lipcu, że to kolejna przesłanka dla podziału WMN.
„Naszym zamiarem jest, aby pozostały po dokonanym podziale WMN oddział poświęcony tematyce powstania docelowo funkcjonował jako samodzielna instytucja muzealna, co podkreśli rolę tego wydarzenia dla Wielkopolski i Polski. Ta instytucja będzie prowadzona wspólnie przez MKiDN i Województwo Wielkopolskie” – wyjaśnił Woźniak.
W lipcu Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie zamiaru i przyczyn podziału oraz zmiany nazwy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak mówił wówczas, że obecna nazwa: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości niewiele mówi odbiorcy. „Ona teoretycznie zawiera w sobie całą drogę do niepodległości, ale muzeum niepodległości może być w każdym, dowolnym miejscu w kraju. Nazwa może być najsilniejszym elementem identyfikacji i promocji. Tym, co byśmy chcieli najbardziej eksponować jako wielkopolską opowieść o niepodległości jest powstanie wielkopolskie” – wyjaśnił.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu od 2023 roku jest instytucją kultury wielkopolskiego samorządu. Wcześniej podlegało Poznaniowi. Samorządy wymieniły się instytucjami kultury w związku z przygotowaniami do budowy w Poznaniu nowej siedziby oddziału WMN, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. (PAP)
rpo/ aba/