"Lista Ładosia" została opublikowana w bazie Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, informuje Instytut Pileckiego. Lista zawiera nazwiska 3282 Żydów, którzy posiadali tak zwane "paszporty Ładosia".
"Lista Ładosia" zawierająca nazwiska 3282 Żydów, którzy posiadali tak zwane "paszporty Ładosia", została opublikowana w jednej z największych baz dokumentujących losy ofiar oraz ocalałych z zagłady, stworzonej przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
Nazwa listy pochodzi od nazwiska Aleksandra Ładosia, polskiego posła w Szwajcarii w latach 1940–1945. Wyniki badań opublikowane przez Instytut Pileckiego pokazują, że podczas II wojny światowej grupa polskich dyplomatów w Szwajcarii podjęła próbę ocalenia od zagłady między 8 a 10 tys. Żydów. Przedstawiciele poselstwa RP w Bernie we współpracy z organizacjami żydowskimi dostarczali osobom zagrożonym nielegalne paszporty krajów latynoamerykańskich.
Instytut Pileckiego, po przeprowadzeniu dwuletnich badań naukowych, we współpracy z partnerami w Polsce i za granicą, wydał w 2019 r. opracowanie naukowe "Lista Ładosia", które przygotował czteroosobowy zespół w składzie: Jakub Kumoch (redaktor naukowy), Monika Maniewska, Jędrzej Uszyński i Bartłomiej Zygmunt. Teraz ta publikacja została zaimplementowana do bazy danych muzeum, która zawiera informacje o ocalałych i ofiarach Holokaustu. Link do strony bazy z "Listą Ładosia": https://www.ushmm.org/online/hsv/source_view.php?SourceId=50735
"Opracowanie +Listy Ładosia+ jest jednym z największych przedsięwzięć badawczych Instytutu Pileckiego poświęconych Holokaustowi. Opublikowanie wyników badań w bazie Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie ma olbrzymie znaczenie zarówno w wymiarze naukowym jak i współpracy międzynarodowej" – powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Instytutu Pileckiego. "Powstała możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu wzrosły nasze szanse na odnalezienie kolejnych, dotychczas nieznanych, historii i wzbogacenie badań o nowe źródła i dokumenty" – dodał.
Kilkadziesiąt osób z "Listy Ładosia", posiadających w czasie wojny sfałszowane dokumenty z Paragwaju, Hondurasu, Haiti czy Peru żyje do dziś, informuje Instytut Pileckiego. Z przeprowadzonych badań wynika, że grupa Ładosia pomagała Żydom z różnych krajów europejskich, ale większość zidentyfikowanych paszportów wystawiono osobom pochodzącym z terenów okupowanej Polski i Holandii.
Na opublikowanej liście można znaleźć nazwiska znanych uczestników powstania w getcie warszawskim (np. Cywia Lubetkin czy Icchak Cukierman), jak również liderów oporu żydowskiego ze Słowacji, Francji i Włoch. Jednym z tysięcy ludzi, którzy posiadali paszport Ładosia, był Adam Daniel Rotfeld – późniejszy polski minister spraw zagranicznych. Inną udokumentowaną osobą jest najlepsza przyjaciółka Anne Frank – Hannah "Hanneli" Goslar.
Od 2021 roku "Lista Ładosia" jest dostępna w Internecie wraz z funkcją pełnotekstowego przeszukiwania. Portal www.paszportyzycia.pl (http://passportsforlife.pl/, http://reisepassedeslebens.pl/) jest prowadzony równolegle w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. (PAP)
szt/ dki/