Wystawę czasową ukazującą historię Oświęcimia od lata 1939 roku, gdy trwały przygotowania do wojny, aż po czas po wyzwoleniu 27 stycznia 1945 roku, udostępniło oświęcimskie Muzeum Zamek. Będzie ją można zwiedzać do 1 czerwca.
Dyrektor muzeum Wioletta Oleś wskazała, że ekspozycja "Stadt Auschwitz 1939-1945" obejmuje 270 fotografii, dokumentów, planów, map i wycinków z gazet. "Treść skupia się na losach przedwojennych mieszkańców miasta – Polaków i Żydów – podczas niemieckiej okupacji, ukazując codzienne życie w pobliżu największego obozu koncentracyjnego i zagłady. Ważnym bohaterem ekspozycji jest również sam Oświęcim i zmiany, jakie w nim zaszły w wyniku realizacji planów przebudowy na wzór niemieckiego osadnictwa na wschodzie" – wyjaśniła.
Kuratorki wystawy - Barbara Daczyńska i Joanna Sieranc-Sadza – poprowadziły opowieść począwszy od lata 1939 roku, gdy trwały przygotowania do wojny, aż po okres po wyzwoleniu 27 stycznia 1945 roku. To wtedy wysiedleni i wywiezieni przedwojenni mieszkańcy zaczęli wracać do Oświęcimia, a na terenie byłego obozu Auschwitz działały szpitale Polskiego Czerwonego Krzyża niosące pomoc wyzwolonym więźniom. W nich także pracowali oświęcimianie.
Zdaniem dyrektor Oleś, "okres 1972 dni, wyznaczony przez graniczne daty – 4 września 1939 roku, gdy wojska niemieckie zajęły Oświęcim, i 27 stycznia 1945 roku, gdy w mieście pojawili się żołnierze 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego – na zawsze zmienił sposób postrzegania miasta o ponad 800-letniej historii". "Wielu mieszkańców, którzy przeżyli wojnę straciło bliskich, zdrowie i cały dobytek. Ten czas oznaczał również koniec trwającego od pierwszej połowy XVI wieku osadnictwa żydowskiego na tym terenie" – zaznaczyła.
Wystawa została przygotowana z okazji przypadającej 27 stycznia 80. rocznicy oswobodzenia Oświęcimia i niemieckiego obozu Auschwitz. Będzie ją można zwiedzać do 1 czerwca. (PAP)
szf/ mick/