Rzymskokatolicki kościół św. Mikołaja w Kijowie powinien powrócić do wiernych – orzekł okręgowy sąd administracyjny w obwodzie dniepropietrowskim w Ukrainie. „To nadzieja, że w końcu odzyskamy tę świątynię” – powiedział PAP w sobotę proboszcz Pawło Wyszkowski.
„Sąd obwodowy w obwodzie dniepropietrowskim zobowiązał władze Ukrainy do wykonania decyzji prezydenta Ukrainy (o zwrocie kościoła wspólnocie – PAP) sprzed niemal 20 lat. To jest pierwszy, mały krok; mamy nadzieję, że kościół zostanie przekazany wspólnocie parafialnej” – podkreślił duchowny.
Rozprawa, dotycząca oddania kościoła wiernym, odbyła się w piątek w obwodowym sądzie administracyjnym w mieście Dniepr. „Sąd uwzględnił powództwo i orzekł zwrot budynku kościoła św. Mikołaja do pełnego użytku wspólnoty religijnej Kościoła rzymskokatolickiego” – przekazano na stronie internetowej Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie w piątek.
„Do tej pory były jakieś obietnice, memoranda, przedłużenia i tak dalej. Mam nadzieję, że teraz dojdziemy do końca” – zaznaczył ks. Wyszkowski.
20 stycznia fala wybuchowa po eksplozji wywołanej rosyjską rakietą lub jej odłamki zniszczyła witraże nad wejściem głównym kościoła św. Mikołaja w Kijowie. Zniszczone zostały też szyby w obu wieżach bocznych tej świątyni.
Kościół św. Mikołaja to neogotycka świątynia rzymskokatolicka, położona w centrum Kijowa przy ul. Wełykiej Wasylkiwskiej 75. Zbudowany w latach 1899–1909 według projektu Władysława Horodeckiego, kościół był użytkowany przez katolicką społeczność Kijowa do 1936 r., gdy zamknęły go władze sowieckie, przeznaczając pomieszczenia na cele gospodarcze.
We wrześniu 2021 roku pożar poważnie uszkodził kościół, niszcząc między innymi zabytkowe organy, żyrandole oraz część wyposażenia liturgicznego. W listopadzie tego samego roku parafia św. Mikołaja zawarła porozumienie z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w sprawie odbudowy świątyni.
Porozumienie głosiło, że kościół zostanie oddany do użytku miejscowej parafii katolickiej 1 czerwca 2022 roku. Tego dnia ukraiński minister kultury podczas wizyty w kościele św. Mikołaja potwierdził, że "zostanie on oddany wiernym". Tak się dotychczas jednak nie stało.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ap/