
Niedaleko Urzędu Kanclerskiego i Bundestagu w Berlinie powstaje tymczasowe miejsce pamięci o ofiarach niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Jest to "Kamień Pamięci dla Polski 1939-1945” (Gedenkstein fuer Polen 1939-1945). Uroczyste odsłonięcie planowane jest w maju.
Z okazji rozpoczęcia prac budowlanych w środę (16 kwietnia) niemiecka ministra stanu ds. kultury Claudia Roth mówiła o ważnym sygnale przed 80. rocznicą zakończenia wojny w Europie i wyzwolenia z narodowego socjalizmu, przypadającą 8 maja - przekazał portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung".
"Kamień Pamięci dla Polski 1939-1945" - głaz narzutowy ważący prawie 30 ton - umieszczono na terenie dawnej Opery Krolla. W tej operze, pełniącej funkcję Reichstagu, 1 września 1939 r. Adolf Hitler wygłosił propagandowe przemówienie o niemieckiej inwazji na Polskę.
Jak poinformował na swojej stronie internetowej Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt, "kamień upamiętniający ma charakter tymczasowy i zostanie wzniesiony przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich jako inicjatywa społeczeństwa obywatelskiego".
"Poprzedza on powstanie przyszłego symbolu pamięci Republiki Federalnej Niemiec, który składać się będzie z pomnika i Domu Polsko-Niemieckiego jako miejsca wystaw, programów edukacyjnych i spotkań. Projekt został już zatwierdzony przez Rząd Federalny w czerwcu 2024 r.; ostateczną decyzję podejmie nowy Bundestag" - czytamy na portalu Instytutu.
Uroczyste odsłonięcie planowane jest na pierwszą połowę maja - powiadomił Instytut, który wspiera projekt miejsca pamięci dla Polski od 2017 r.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ szm/ mhr/