
Muzeum Auschwitz nagrodziło 10 wolontariuszy, praktykantów i przedstawiciela instytucji wspierającej wolontariat w Miejscu Pamięci za propagowanie pamięci o Auschwitz i Zagładzie – zakomunikował w środę Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.
Nagrody otrzymali: wolontariusze Paweł Bolek, Zofia Myśliwiec, Harumi Shimura, Kamila Sus i Stefania Zlate, praktykantki Kayla Curtis, Kristina Kaufman, Johanna Kessler, Hanna Smalcerz, a także Christoph Heinemann, który od 2021 roku koordynuje przyjazdy polsko-niemieckich grup wolontariuszy z ramienia koncernu Volkswagen.
Każdy z laureatów otrzymał symboliczną pamiątkę – kopię bucików należących do ocalałej z Auschwitz Batszewy Dagan. Przyjaciółka współwięźniarka, chcąc w nieludzkich obozowych warunkach podarować Batszewie prezent, zdobyła materiał i uszyła dla niej maleńkie, niespełna dwucentymetrowe bucki. Przez 20 miesięcy Batszewa przechowywała ten przedmiot w obozie, narażając życie.
Katarzyna Marcak, szefowa biura wolontariatu w należącym do Muzeum Auschwitz Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powiedziała podczas ceremonii wręczenia nagród, że patrząc na osoby, które decydują się na podjęcie wolontariatu czy realizację praktyk w Miejscu Pamięci, widzi, jak jest to dla nich ważne. „Zwiedzanie muzeum, poznanie historii to jedno; czym innym jest poświęcenie części swojego życia na zaangażowanie się w pomoc” – powiedziała.
Dyrektor muzeum Piotr Cywiński podkreślił, jak ważne dla rozwoju wolontariatu było otwarcie przez placówkę hostelu. „Teraz możemy przyjmować około 100 osób jednocześnie. Wspominam o tym, żeby pokazać, że czasami warto dobrze zdefiniować wąskie gardło w edukacji, a może ono dotyczyć rzeczy pozornie niezwiązanych bezpośrednio z pracą edukacyjną. W tym przypadku były to właśnie możliwości noclegowe” – ocenił.
Muzeum podało, że w 2024 roku wspierało je blisko 500 wolontariuszy i praktykantów, zarówno na miejscu, jak i online. Były to osoby z: Australii, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Chin, Czech, Emiratów Arabskich, Francji, Grecji, Japonii, Kanady, Łotwy, Malezji, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Wśród najliczniejszych grup byli wolontariusze z instytucji współpracujących od wielu lat z Miejscem Pamięci: niemieckich i polskich szkół koncernu Volkswagen, Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku oraz niesłysząca młodzież z Dolnośląskiego Ośrodka Wychowawczego we Wrocławiu.
Nagroda „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest wyrazem uznania i wdzięczności dla tych, którzy pracą, zaangażowaniem, aktywnością przyczyniają się do podtrzymywania i propagowania pamięci o Auschwitz i Zagładzie. Dotyczy to pracujących w różnych częściach muzeum: konserwacji, edukacji, zbiorach, bibliotece, administracji i innych, a także poza nim, jak przykładowo przy tłumaczeniach, korekcie czy e-learningu. Wręczana jest raz do roku z okazji rocznicy utworzenia muzeum, która przypada 2 lipca.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany jako jedyny tego typu obiekt na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ miś/